Uradila DNK test i saznala užasavajuću tajnu o suprugu: Majci 2 deteta život se momentalno okrenuo naopačke

A. S.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Shutterstock/Cast Of Thousands

Majka dvoje dece tvrdi da joj se život "okrenuo naglavačke" kada je uradila test porekla koji je otkrio šokantnu istinu o njenom suprugu, a to je da je on njen polubrat.

Žena je kupila "Ancestry DNA" test iz hira, kao nešto "zabavno" što bi mogla da uradi – nadajući se da će ona i njen suprug usput saznati više o svojim porodicama. Umesto toga, dobili su poražavajuće vesti da su oni, zapravo, brat i sestra.

U viralnoj objavi na Reditu, žena, koja je znala da je začeta putem donora sperme, napisala je: "Dobili smo rezultate, i… poklapam se s njim. Mojim mužem. Kao polusestra."

Par je bio užasnut kada je otkrio da dele istog biološkog oca – posebno jer suprug nikada nije znao da je i on začet putem donora.

"U početku sam mislila da je to neka greška, ili da sam možda nešto pogrešno razumela," napisala je. "Ali ne, nakon što smo istražili, shvatili smo da je i njegov otac bio donor, a niko mu to nikada nije rekao. Sada smo ovde, u braku godinama, sa dvoje dece, i još uvek pokušavamo da shvatimo kako da procesuiramo činjenicu da smo brat i sestra."

Posledice šokantnog saznanja

Majka dvoje dece nastavila je da detaljno opisuje posledice ovog uznemirujućeg poklapanja.

"Ne znam ni kako da objasnim kako se osećam. Jednostavno je… preplavljujuće. Volim ga, naravno, ali ovo menja toliko toga. Osećam se nekako izgubljeno."

"Već smo razgovarali sa genetskim savetnikom i pokušavamo da krenemo napred, ali kao da se sve što smo mislili da znamo o našoj porodici okrenulo naglavačke."

Procenjuje se da je oko 4,7 miliona stanovnika Velike Britanije koristilo neki od kompleta za DNK testiranje – podstaknuti popularnošću ITV serijala "DNA Journey", koji je pratio poreklo parova uključujući Anta i Deka, kao i zabavljače Amandu Holden i Alana Kara.

Korisnici jednostavno daju uzorak pljuvačke, koji se stavlja u epruvetu, a zatim šalje nazad u laboratoriju kompanije. Test "Ancestry DNA", čija je cena 94 funte, analizira 700.000 genetskih markera – specifičnih tačaka u DNK osobe koje mogu ponuditi tragove o ancestralnom poreklu. Ovi genetski podaci se zatim porede sa uzorcima populacije iz preko 350 regiona širom sveta. Ovi regioni predstavljaju grupe ljudi koji su živeli na istom području generacijama i razvili prepoznatljive genetske obrasce. Identifikovanjem sličnosti između DNK pojedinca i ovih regionalnih obrazaca, test procenjuje gde su njegovi preci možda živeli.

Neuređena industrija plodnosti na udaru kritika

Komentarišući objavu na Reditu, jedan korisnik je napisao: "Ovo je moralo negde u svetu da se dogodi, u nekom trenutku, s obzirom na trenutno neuređenu industriju plodnosti koja stavlja profit iznad prava i interesa deteta začetog putem donora."

U Velikoj Britaniji, korišćenje donorske sperme za oplodnju zahteva prolazak kroz licenciranu kliniku za plodnost. Ovo osigurava da je sperma testirana na zdravstvene probleme i genetske bolesti, kao i da proces oplodnje nadgledaju kvalifikovani profesionalci. Sperma jednog donora može se koristiti za stvaranje beba za najviše deset porodica, a donor nije zakonski priznat kao otac bilo kog deteta rođenog tim putem.

Problem "masovnih donora" i rizik od incesta

Međutim, ranije ove godine, holandski lekari su otkrili da je sperma samo 85 donora korišćena za začeće hiljada dece, što je dovelo do straha od slučajnih incesta unutar populacije te zemlje.

Organizacija ginekologa i akušera Holandije (NVOG) saopštila je da je najmanje 85 muškaraca postalo "masovni donori", definisani kao oni koji su začeli 25 ili više dece svaki. Organizacija je otkrila da holandske klinike za plodnost decenijama krše stroga pravila o donacijama.

Najpoznatiji masovni donor bio je Džonatan Mejer, ozloglašeni holandski Jutjuber koji je do sada začeo 550 dece i bio zvezda Netfliksovog dokumentarca "Čovek sa 1.000 dece". Ovaj 43-godišnjak se suočio sa tužbom 2023. godine zbog straha od nenamernog incesta i srodstva među njegovom decom, kao i zato što je daleko premašio holandski limit od 25 začete dece putem donacije.

(Telegraf.rs/DailyMail)