Hoće da menjaju granice: Mađari napravili igru "Spreči Trijanon", za Božić je poklanjali kao blesavi

Pravila igre su takva da se igrači koji kontrolišu velike evropske države na početku Prvog svetskog rata takmiče u osvajanju što više neprijateljskih glavnih gradova.

Foto: lozdmegtrianonttarsas.unas.hu

Velikomađarske ideje i snovi o granicama Mađarske pre Trijanonskog sporazuma očito ne stanuju samo u sedišu vladajuće stranke Fides i na zvaničnim komunikacionim kanalima mađarske vlade na Tviteru i Fejsbuku, nego i u igrama za decu i odrasle: u Mađarskoj se, naime, pojavila društvema igra pod nazivom "Spreči Trijanon".

Trijanonskim ugovorom, potpisanim između saveznika iz Prvog svetskog rata i Kraljevine Ugarske 4. juna 1920. Mađarska je postala nacionalna država mađarskog naroda, a uoči stote godišnjice u Mađarskoj je sve glasniji žal za gubitkom srpskog, hrvatskog, slovenačkog, rumunskog, slovačkog i austrijskog dela teritorije nad kojom je Budimpešta do tada imala kontrolu.

Na prošlogodišnju godišnjicu tog istorijskog mirovnog sporazuma, mađarska Međunarodna kancelarija za informisanje na Tviteru objavila je spornu ilustraciju u kojoj su nacrtane ruke koje kao da grabe i otimaju Mađarima delove "njihove teritorije", a premijer Viktor Orban sredinom decembra je na Fejsbuku objavio fotografiju sa stranačkog sastanka koji se odvijao ispod istorijske karte velike Mađarske.

Sada se, međutim, pokazuje da je u vreme božićnog darivanja uoči stote godišnjice Trijanonskog ugovora popularan poklon bila društvena igra za sve starije od 14 godina koja se zove "Előzd meg Trianont" ili "Sprečiti Trijanon".

Pravila igre su takva da se igrači koji kontrolišu velike evropske države na početku Prvog svetskog rata takmiče u osvajanju što više neprijateljskih glavnih gradova.

Za igru je potrebno dvoje do sedmoro igrača.

"Promeni istoriju" glasi jedna od poruka igre, koja izgleda kao da cilja na publiku zainteresovanu za reviziju granica.

U jednom intervjuu autor igre objašnjava kako je cilj da mladi naraštaji shvate kako su "Mađari autohtoni narod i izvan naših današnjih granica".

(Telegraf.rs/Večernji list)