To što ste stariji ne znači da ste i pametniji: Ova naučna studija neće se svima dopasti

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

"Da li i koliko su pojedinci mudri zavisi od kombinacije životnih iskustava, intrapersonalnih i interpersonalnih resursa", kaže dr Džudit Gluk

Foto: Shutterstock

Književnik Oskar Vajld jednom je rekao “da sa godinama dolazi mudrost“. Ipak, naučna istraživanja sugerišu da to možda nije tačno.

Psiholog Džudit Gluk sa Univerziteta u Klagenfurtu proučavala je “vezu između starosti i mudrosti” i došla do zanimljivih zaključaka.

Ona smatra da “statistički odnos između mudrosti i životnog doba nije jak“, uprkos uobičajenim pretpostavkama i prikazima u popularnoj kulturi.

Bilo da se radi o Gandalfu iz “Gospodara prstenova”, Dambldoru iz ”Harija Potera” ili Obi-Van Kenobiju iz ”Ratova zvezda”, mudri likovi u filmovima najčešće su stari stotinama godina.

“Iako može i često dolazi sa godinama, starenje nije dovoljno da vas učini mudrijim”, poručuje dr Gluk.

Popularna kultura prikazuje starije muškarce i žene kao mudre, ali je pitanje šta tačno dovodi do toga.

Starenje i gomilanje životnih iskustava nisu dovoljni da postanete mudri“, objasnila je Glukova u svom radu, objavljenom u žurnalu “Current Opinion in Psychology”.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Ona dodaje da je za mudrost potrebno nešto više, prenosi Daily Mail.

“Da li i koliko su pojedinci mudri zavisi od kombinacije životnih iskustava, intrapersonalnih i interpersonalnih resursa. Akumulirano životno iskustvo je osnova, ali nisu svi mudri pojedinci stari, a mnogi stari pojedinci nisu posebno mudri”, ističe Glukova.

Način na koji ljudi razmišljaju o životnim iskustvima i šta im omogućavaju može biti presudno za “razvoj mudrosti”.

Prema najnovijoj studiji, karakteristike mudrosti uključuju saosećanje (sposobnost da se saosećate s nekim ko pati) i samoprevazilaženje, opisano kao brisanje “ličnih granica” u duhovnom smislu.

“Mudrost je i resurs za suočavanje s izazovima, kao što je usamljenost, posebno u kasnim godinama”, kaže dr Glik.

S druge strane, mudrost može da opada sa godinama, jer neke od njenih komponenti “slabe”, kao što je sposobnost da se razumeju složeni problemi ili da se regulišu emocije u stresnim situacijama.

(Telegraf.rs)