ODRŽANA NAJLUĐA TRKA NA SVETU Pustili kolut sira da se kotrlja niz brdo, pa se izlomili da ga uhvate!
Ako kažemo Vembli, pomislićete na fudbal. Ako kažemo Monako, prva asocijacija najverovatnije je trka Formule 1, a Pariz - tenis.
Šta biste pomislili ako bismo rekli Glosteršir? Ako mislite da ova grofovija u Engleskoj nema čime da se podiči, grdno se varate!
Nekontrolisano kotrljanje
Englezi se mogu pohvaliti da su nacija odgovorna za veći broj sportova, kao i moderan sistem takmičenja u najrazličitijim disciplinama.
Ali, ako se udaljimo od zelenih travnjaka na kojima se šutira “bubamara”, igra ragbi ili kriket, dolazimo do neobičnog nadmetanja koje privlači lokalce i goste iz čitavog sveta.
Takmičenje se svake godine održava u - pogodili ste Glosterširu, a predstavlja jedinstven spoj adrenalina, tradicije i rizika.
Učesnici se spuštaju, ili je bolje reći (ne)kontrolisano kortljaju niz Kuperovo brdo, pokušavajući da sustignu kolut sira!
Ko je pobedio?
Da, dobro ste pročitali. Akteri verovatno najluđeg sportskog događaja u svetu rizikuju modrice, posekotine i teže povrede da bi osvojili popularni Double Gloucester.
I ove godine, nekoliko stotina najhrabrijih takmičara “poletelo” je sa vrha brda. U muškoj konkurenciji slavili su Tom Kopke iz Minhena (prva trka), Luk Brigs iz Glosteršira (druga trka) i Bajron sa Novog Zelanda (treća trka).
Među ženama je trijumfovala Eva iz Londona.
Pravila se moraju poštovati
A, da ne bi bilo zabune, moramo istaći da ova manifestacija - proglašena nebezbednom od strane nadležnih - ima pravila koja se moraju poštovati.
Kolut sira se pušta niz padinu, a procenjuje se da dostiže brzinu do 100 km/h. Nekoliko sekundi kasnije kreću takmičari, a obično se kotrljaju pri brzini od 50 km/h. Ko prvi stigne do podnožja - pobeđuje i osvaja sir.
Prvi pisane dokaze o trci u Glosterširu pronalazimo u poruci gradskom većniku iz 1826. godine. Čak je i tada bilo očigledno da je događaj predstavljao staru tradiciju, a postoje spekulacije da je organizovan još u 15. veku.
(Telegraf.rs)