• 4

Kompanije naprasno podižu plate radnicima: Kako se to odražava na tok inflacije?

"Cena rada raste, moraćemo da se nosimo sa tim", istakao je izvršni direktor JPMorgan Chase

  • 4
Njujork, Sjedinjene Američke Države Foto:Pixabay/Free-Photos

Šta je zajedničko bankama, avio-kompanijama i lancima brze hrane? Svi oni pomno prate rast plata, što bi moglo da bude ključ za to gde dalje vodi inflacija.

Kompenzacije američkim radnicima porasle su za 4% u godini do decembra 2021, što je najveći porast u dve decenije. Kompanije su naglasile, pošto su izveštavale o finansijskim rezultatima, da ne vide da će se ovaj trend u skorije vreme raspršiti.

Kako je rekao CEO Mekdonaldsa, Kris Kempčinski, "dok ulaze u tekuću godinu, očekuju da će i dalje biti pritiska na plate", prenosi CNN Money.

Southwest Airlines je istakao planove za povećanje početnih plata "kako bi bili konkurentni na tržištu", jer kompanija planira da zaposli još 8.000 radnika ove godine. Kompanija za transport, J.B. Hunt, primetila je da je zbog "veoma teškog" tržišta rada, pogoršana situacija po pitanju obima vozača.

Takođe, porasla je cena pri zaposlenju, kao i tzv. bonusi za prijave (eng. sign-on bonuses).

- Cena rada raste, moraćemo da se nosimo sa tim - istakao je izvršni direktor JPMorgan Chase (JPM), Džejmi Dajmon, koji vodi najveću američku banku.

Zašto je to važno?

Rast plata može povećati troškove za preduzeća, ali je to pozitivan razvoj za radnike, barem u teoriji. Veće plate bi mogle pomoći u smanjenju fluktuacije i sagorevanja u industrijama poput transporta. Međutim, kompletna slika je komplikovanija.

Ljubav posao Foto: Shutterstock

Kada su prilagođene inflaciji, plate i dnevnice u Sjedinjenim Državama su pale 1,9% za 12 meseci, zaključno sa decembrom - što znači da više cene poništavaju dobitke u platama. Ipak, povećanje plata je važna komponenta priče o inflaciji.

Današnja ekonomija, piše CNN, izgleda veoma drugačije od one iz 1970-ih i 1980-ih, kada je poslednji put inflacija bila veliki problem za tu zemlju. Ali, ekonomisti su još uvek u stanju pripravnosti zbog znakova "spirale cena i plata".

To je, navodi se, štetna povratna sprega u kojoj preduzeća podižu cene, a radnici onda zahtevaju veće plate da pokriju svoje račune. Ukoliko bi se taj obrazac nastavio, inflacija bi mogla da se zadrži čak i nakon što se blokade lanca snabdevanja i drugi faktori povezani sa koronom - smanje.

U petak su akcije Visa skočile za skoro 11%, dok je Mastercard skočio 9%. Obe kompanije su objavile stabilnu zaradu u svojim poslednjim kvartalima i rekle da ne očekuju da će omikron smanjiti potrošnju. "Ne verujemo da će trenutni porast pandemije usporiti oporavak", rekao je izvršni direktor Visa, Alfred Keli, i dodao: "Vidimo da ekonomije širom sveta nastavljaju da se poboljšavaju".

Video: Menadžeri nekad više misle na powerpoint, nego na kolege: 3 načina da poboljšate komunikaciju u timu

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ivan

    1. februar 2022 | 22:02

    U Srbiji nikad plate nece stici inflaciju...

  • неко тамо

    1. februar 2022 | 22:01

    плате повећали 4% а све поскупело минимум 10%…муууу

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>