• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Kako da uzgajate mango iz semena: Zasadite ovu biljku i budite strpljivi do prvih plodova

B. P.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Morate je negovati strpljenjem i ona će vam vratiti

  • 0
mango, sadnja manga, gajenje manga Foto: Shutterstock/Regina Burganova

Mnogi, nazovimo, neobično voće i povrće nemaju naviku da kupuju u marketima, ali ima i onih koji kada ga jednom probaju, više ne žele da ga se odreknu. Jedna od takvih voćki je svakako i mango.

Ali ,da li ste znali da možete da ga zasadite i u saksiji i da ga tako uvek imate u svom domu?

Šta je potrebno?

Kupite zreli mango. Svaki komad ima seme u sebi ali je zaštićen jakom korom koju treba da se oljuštite. Jako je važno da mango bude zreo jer i tad seme možda neće biti totalno zrelo, zato je bitno da bude što zreliji mogući.

Semenu manga je potrebno oko dva dana da se potpuno osuše da biste mogli da otvorite. Pažljivo isecite seme bez da ga oštetite unutra. Možete uraditi uz pomoć jačih makaza. Ugledaćete džinovsko seme pasulja. I znajte da ne postoje dva semena manga koja izgledaju isto.

Nežno očistite i uklonite sve labave slojeve nalik papiru sa njega, ali ga nikako nemojte na silu sklanjati. Ako vam seme izgleda trulo, probajte sa drugim. Ako je dobar, umotajte ga u vlažni ubrus, pa ga umotajte u vlažni peškir, ali ne dozvolite da se cedi voda sa njega. Tako ćete mu pomoći da brže proklija. Potom stavite u plastičnu kesu pa stavite na tamno mesto. Možete staviti i na toplo mesto, samo vodite računa da se peškir ne osuši.

Ukoliko ste počeli proceduru sa više semena manga, onda je potrebno da svako seme ima "svoj ubrus", ali sve možete zajedno umotati u peškir.

Proveravajte stanje semena na svaka tri dana i slikajte svaki put kada primetite promene. Na nekoliko dana otvarajte peškir i proveravajte da li je počelo da klija. Ako je potrebno, navlažite peškir ponovo.

foto Pixabay foto Pixabay

Kada proklija, morate pustite da naraste od dva do tri centimetra da biste ga mogli prebaciti u saksiju. Posle pet nedelja će biti sasvim dovoljno velika bude klica da je možete prebaciti u saksiju. Klica će biti blede boje, ali kad izađe na sunce, postaće zelena.

Ne brinite ako se u toku klijanja seme otvori, to se dešava jer unutrašnjost semena bubri i rastu, piše "Empress of dirt".

Posadite seme ravno u saksiju jer ne može se prepoznati šta je klica, a šta izdanak. Obezbedite dovoljno veliku saksiju kako bi biljka pustila svoje korenje, a potrebno je da ima i rupe za drenaže.

Saksiju napunite zemljom ali ostavite oko prst debljine do samog vrha. Temeljno zalijte, pustite za zemlja upije i onda položite seme na vrh, a onda sipajte još zemlje preko semena i ponovo zalijte.

Očistite i osušite ljusku, a nežno očistite pulpu (žičaste komadiće ploda sa ljuske). To možete uraditi i pod mlazom vode i uz pomoć kašike. Kada očistite ljusku, onda je osušite peškirom i ostavite još dan do dva da se osuši.

Za otprilike šest nedelja će se pojaviti izdanak i mogu se formirati listovi.

Kako negovati saksiju sa mangom?

U pitanju je tropska biljka koja će tražiti dosta sunca, ali pošto ćemo ga imati u narednih nekoliko meseci, onda to i nije veliki problem. Samo mu obezbedite najbolje uslove na kojima može da raste. Održavajte tlo vlažnim, ali ne preterano. U ranoj fazi, listovi biljke mogu biti mlohavi, ali ne treba brinuti.

Drvo manga koje se uzgaja iz semena u zatvorenom prostoru može da sazri tek od pete do osme godine. Ipak, ako ga kalemite, onda će mu biti potrebno od tri do četiri godine.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Realizovana akcija sadnje 8 stabala u školskom dvorištu OŠ "Branko Radičević" na Novom Beogradu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Lifestyle