• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Ovo je pet inovativnih rešenja mladih za "popravku" lokalnih problema u Srbiji

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Prva tri tima nagrađena vaučerima za kupovinu kompjuterske opreme u iznosu od 300 dolara za svakog člana tima

  • 0
Steam, mladi inovatori Foto: Tanjug/ UNDP/ Saša Džambić
  • Proglašeni pobednici prvog "STE(A)M" izazova u Srbiji

  • Među najbolje plasiranima škole iz Kragujevca i Pančeva

  • Na konkurs iz oktobra 2023. godine prijavilo se ukupno 35 školskih timova iz cele Srbije

Pet timova mladih inovatora koji su ponudili rešenja za primenu nauke, tehnologije, inženjerstva, umetnosti i matematike kako bi se rešili lokalni problemi, izabrani su za pobednike prvog "STE(A)M" izazova u Srbiji.

Timovi "Nije kompot, nego kompost" Prve tehničke škole iz Kragujevca, "Pančevo, pametan grad" Mašinske škole "Pančevo", Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" i Medicinske škole "Stevica Jovanović" iz Pančeva i "EcoBytes" Prve kragujevačke gimnazije ponudili su rešenja koja su odabrana kao najbolja u konkurenciji 10 timova u finalu ovog takmičenja koje je održano u Beogradu.

"STE(A)M" izazov je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete i Fondacijom Petlja, saopšteno je iz UNDP-a, prenosi Tanjug.

Tim "Nije kompot, nego kompost" iz Kragujevca bavio se problemom velike količine biorazgradivog otpada u školskom dvorištu koji može biti pretvoren u koristan proizvod - kompost.

Oni su napravili roto-komposter sa veb aplikacijom za upravljanje kompostom od bio-otpada, kojom korisnici mogu da pratie stanje komposta i da primaju obaveštenja o bilo kakvim neispravnostima, što ceo proces čini efikasnijim.

Tim "Pančevo, pametan grad" izradio je inovativno rešenje koje obuhvata praćenje kvaliteta, temperature i vlažnosti vazduha, kao i brzine i smera vetra putem senzora. Druga komponenta su upozorenja (alarmi) o rizičnim koncentracijama opasnih materija, koja se šalju korisnicima putem mobilne aplikacije za android uređaje u vidu notifikacija.

Tim "EcoBytes" iz Kragujevca takođe je radio na unapređenju kvaliteta vazduha u gradu, a rešenje ovog tima je bioreaktor koji predstavlja ekosistem jednoćelijskih algi smeštenih u staklenu posudu, koje proizvode kiseonik, u zamenu za ugljen - dioksid, čija je povećana koncentracija posledica zagađenosti.

Bioreaktor poseduje i solarni panel koji napaja pumpu i lampu neophodnu za njegov rad.

Pobednička rešenja će nastaviti da služe lokalnoj zajednici iz koje dolaze, uz mogućnost primene i u drugim lokalnim sredinama.

Na konkurs, raspisan u oktobru 2023. godine, prijavilo se ukupno 35 školskih timova iz cele Srbije, koji su uz podršku svojih nastavnika identifikovali probleme u svojim lokalnim sredinama i za njihovo rešavanje osmislili inovativna rešenja koja se baziraju na upotrebi podataka, uz primenu STE(A)M disciplina, kao i tehnologija poput veštačke inteligencije, interneta stvari (IoT), blokčejna i robotike.

Portfolio menadžerka za digitalne inovacije u UNDP-u Jelena Ružičić, zahvalila se nastavnicima i nastavnicama na svoj podršci koju su pružili učenicima i učenicama u izradi inovativnih rešenja i naglasila da joj je posebno drago što su svi timovi mešoviti, i u svakom timu ima devojčica.

Za učešće u finalu izazova odabrano je deset školskih timova iz Mašinske, Elektrotehničke i Medicinske škole iz Pančeva, Tehničke škole Pirot, Gimnazije "Svetozar Marković" iz Niša, Aleksinačke gimnazije, Gimnazije "Sveti Sava" iz Požege, Gimnazije Vrnjačka banja, i po dva tima iz Prve kragujevačke gimnazije i Prve tehničke škole Kragujevac.

Oni su imali osam nedelja da razviju svoja rešenja, a za to vreme su na raspolaganju imali finansijsku, mentorsku i stručnu podršku projektnih partnera za realizaciju svojih ideja.

Stručni žiri koji je izabrao tri pobednička rešenja činili su istaknuti predstavnici iz IT sektora, privrede i ministarstva prosvete.

Tri pobednička tima nagrađena su jednodnevnom posetom relevantnim akterima startap ekosistema u Beogradu, a članovi pobedničkih timova, kao i njihovi nastavnici, dobili su vaučere za kupovinu kompjuterske opreme u iznosu od 300 dolara za svakog člana tima.

Pored tri pobednička rešenja, u finalu su predstavljeni i načini za rešavanje problema izlivanja reka pomoću senzora i IoT tehnologije, akustični senzori za smanjenje buke u školama, rešenje za zalivanje javnih zelenih površina na daljinu, aplikacija za procenu pogodnosti zemljišta za gajenje maline, rešenje koje nudi senzore za detekciju kvaliteta vazduha, kao i rešenje za praćenje budnosti vozača u cilju prevencije saobraćajnih nesreća.

(Ubrzanje.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari