• 0
 ≫ 

Zašto je opasno da psi piju vodu iz bazena i kako da ih u tome sprečite

 ≫ 

Spas od vrućine i tropskih temepratura možete pronaći i vi i vaš pas, ali pojedini vole i da popiju vodu u kojoj se kupaju

  • 0
Pas, bazen, pas pliva, pas se kupa Foto: Shutterstock

U toku leta svima je cilj da se kupaju i sunčaju, pa ukoliko imate tu mogućnost, obradovaće se i vaši ljubimci.

Tako spas od vrućine i tropskih temepratura možete pronaći i vi i vaš pas, ali pojedini vole i da popiju vodu u kojoj se kupaju.

Ta voda je, ukoliko je bazen dobro održavam i hemijski uravnotežen, i za ljude i za pse sigurna. Što, naravno, ne znači da je u redu namerno piti vodu iz bazena, jer hemikalije i drugi toksini mogu biti štetni za pse.

Bazeni sa hlorom

Ukoliko pas proguta previše hlora, to može da izazove iritaciju usta, želuca i jednjaka. Najveća verovatnoća je da će se to dogoditi ukoliko vaš pas dođe u dodir sa tabletama ili koncentratom hlora.

Za kućne ljubimce i ljude je sigurno da piju vodu sa nivoom hlora do četiri miligrama po litru, a ona, u većini bazena iznosi od jednog do tri miligrama po litru, navode Centri za kontrolu i prevenciju bolesti.

Takođe, treba pripaziti na hloramine, hemikalije u koje se hlor u bazenima postepeno pretvara. Hloramini mogu da iziritiraju oči, kožu i sluznicu.

Neuravnotežena voda u bazenu

Svi znate da bi previše hemikalija u vodi u bazenu moglo da naškodi vašem psu, međutim, i premalo hemikalija može da napravi problem. Mikroskopski materijali koji dolaze od ljudi, bazenskog pribora, iz okoline ili od drugih životinja, dospevaju u vodu, a da bi voda bila u potpunosti sigurna za sve, filtracija i hemijska ravnoteža moraju stalno da se održavaju.

Ukoliko voda u bazenu nije tretirana u dovoljnoj količini, može da sadrži parazite, bakterije, alge i druge zagađivače od kojih bi psi mogli da se razbole. Šta možete da uradite? Pre svega, redovno proveravajte pH vrednost bazena, a po potrebi koristite sredstvo za udardnu (šok) obradu vode. Psa uvek držite podalje od bazena, sve dok se ponovo ne bude uspostavila dobra hemijska ravnoteža.

Intoksikacija vodom

Intoksikacija, odnosno trovanje vodom je retka komplikacija koja se javlja kada psi ili ljudi piju prekomernu količinu vode. Znakovi trovanja, kako kaže "Animal Poison Control Center" mogu da uključuju mučninu, povraćanje, uvećan stomak i letargiju.

Psi, u težim slučajevima, mogu da dožive slabost, pijani hod, napade, hipotermiju, nizak broj otkucaja srca, pa čak i komu.

Dakle, dok pliva u bazenu, obavezno nadgledajte svog psa i pobrinite se za to da uvek ima činiju sa svežom, pitkom vodom blizu bazena. Ukoliko počne da pije vodu iz bazena, usmerite ga ka posudi u kojoj je voda za piće. Takođe, ne puštajte psa da se kupa za vreme velikih vrućina, jer ćete na taj način preduprediti prekomerno pijenje vode, dehidrataciju, ali i jako opasnu stvar kao što je toplotni udar.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari