• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

PAŽLJIVO BIRAJTE TANJIRE: Izbegavajte posuđe s melaminom

Vreme čitanja: oko 1 min.

Kako upozorava jedna tajvanska studija, stono posuđe koje sadrži melamin moglo bi da bude štetno, zbog ispuštanja te hemikalije u hranu

  • 0

Velika koncentracija melamina u hrani za bebe 2008. godine izazvala je skandal u Kini i odjeknula širom sveta, kada je od njega umrlo šest, a teško obolelo od oštećenja bubrega na hiljade odojčadi. Ova hemikalija se koristi u proizvodnji veštačkih đubriva, kao i nekih smola, koje nalaze primenu i u industriji kuhinjskog posuđa.

Istraživanje na tajvanskom Univerzitetu Kaohsiung pokazalo je da se melamin otpušta iz posuđa u kojem je vruća hrana. Pritom se ne može sa sigurnošću reći da li je i u kojoj meri nivo melamina, koji tako dospeva u hranu, štetan za zdravlje ljudi.

Istraživanje je obavljeno na šest osoba u dvadesetim godinama koje su za doručak konzumirale vruću supu iz činija koje sadrže melamin i još šest koje su jele supu iz keramičkih činija. Potom je tokom narednih dvanaest sati praćen sadržaj melamina u urinu ispitanika. Tri nedelje kasnije učesnici istraživanja su zamenili mesta - oni iz prve grupe su jeli supu iz keramičkih činija, a oni iz druge iz posuda sa melaminom.

Otrovni tanjiri

Utvrđeno je da je nakon obroka iz melaminskih posuda, u ukupno izlučenom urinu ispitanika tokom dvanaest sati bilo prosečno 8,35 mikrograma melamina, a u urinu onih koji su jeli iz keramičkih posuda 1,31 mikrogram melamina.

Pritom nisu mereni nikakvi potencijalni zdravstveni efekti melamina na učesnike studije, niti eventualne dugoročne posledice korišćenja melaminskog posuđa.

Otrovni tanjiri

Krejg Lengman, američki stručnjak za bubrege sa Nortvestern univerziteta u Čikagu, ističe da se ovom studijom ništa ne dokazuje, ali da ona pokreće zanimljiva pitanja i podstiče zabrinutost. On se zalaže za nastavak istraživanja dugoročnih efekata melamina na organizam, a u međuvremenu savetuje da svako ko ima izbora izbegava posuđe koje sadrži melamin, između ostalog i zato što ta hemikalija stupa u interakciju sa kiselom hranom i što posuđe koje je sadrži nije pogodno za mikrotalasne peći.

(Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Recepti