RAK DOJKE I JAJNIKA: Srpkinje ne reaguju kao Anđelina

Danas je svetom odjeknula vest o tome da je jedna od najseksepilnijih glumica sveta, Anđelina Džoli, odstranila obe dojke, zbog toga što je otkrila da, zbog genetskih predispozicija, ima velike šanse da oboli od raka dojke. U pitanju je veoma hrabar, ali mnogi se pitaju i da li i previše radikalan potez

  • 1

Oskarovka Anđelina Džoli odstranila je obe dojke nakon što je saznala da je nosilac BRCA1 gena odgovornog za nastanak karcinoma dojke i raka jajnika, a u Srbiji se samo u Institutu za onkologiju i radiologiju godišnje uradi 30 do 50 ovakvih testiranja. Žene koje dobiju pozitivne nalaze, međutim, uglavnom se opredeljuju za praćenje, ne i za odstranjivanje dojki.

Načelnica Odeljenja za eksperimentalnu onkologiju dr Mirjana Branković Magić rekla je Tanjugu da se nasledna predispozicija za karcinom dojke i jajnika određuje u Laboratoriji za molekularnu genetiku od 2006. godine, a da je u poslednjih godinu dana aparat u kvaru i da se testiranje otežano obavlja.

Ona je navela da testiranje ne pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje, već da se određivanje promena u BRCA genima koji predstavljaju naslednu predispoziciju za nastanak karcinoma dojke i jajnika u našoj populaciji rade na račun naučno-istraživačkog rada, što ograničava broj žena koje mogu biti testirane.

- Između 30 i 50 žena godišnje se kod nas registruje sa potrebom za određivanje promene u BRCA genima. Međutim, mnogo je veći broj onih koje dolaze, a nema potrebe za testiranjem, zato što ne postoji nasledna predispozicija - rekla je doktorka.

Zbog nerešenog problema finansiranja, ali i zastarele mašine u Institutu za onkologiju, na rezultate se čeka i po više meseci, ali prema rečima naše sagovornice, to je realnost i drugih zemalja koje su razvijenije od Srbije.

- Slovenija, koja je bolje organizovana i ima više sredstava, na rezultat čeka šest meseci. Kod nas se rezultati čekaju i do godinu dana. To je dug period posebno za one koji čekaju na rezultate takvog testiranja, ali u ovoj situaciji sa našim tehnološkim mogućnostima, sa našim finansijskim mogućnostima, mi nismo u stanju da taj rok skratimo - otkrila je doktorka.


Branković Magić je kazala i to da se žene kojima se ustanovi da su nosioci BRCA gena savetuje ili kliničko praćenje ili odstranjivanje dojki i jajnika. Mlađe žene, koje nisu obolele, a pozitivne su na promene u BRCA genima, uglavnom se opredeljuju za praćenje, jer postoji mogućnost da neko ko nosi promenu u BRCA genima ne oboli od karcinoma dojke, odnosno jajnika, već samo da to prenese na sledeću generaciju.

- Ono što ne valja u tom pristupu je što to praćenje dozvoljava da se bolest otkrije u početnoj fazi, kada je izlečiva, ali ne smanjuje rizik od obolevanja. Smanjenje rizika od obolevanja je apsolutno povezano sa metodama profilaktičke hirurgije koje podrazumevaju odstranjivanje dojki ili odstranjivanje jajnika sa jajovodima - naglasila je doktorka.

Na ovaj način se, kako kaže, redukuju rizik za obolevanje kod dojke za više od 90 posto, a za jajnik za 97 posto, i naglasila da oni za sada nemaju iskustva sa profilaktičkom hirurgijom. Statistika kaže da je u Srbiji, ali i svetu, karcinom dojke najčešće maligno oboljenje u ženskoj populaciji, i u opštoj populaciji na sto žena njih 10 do 13 će oboleti od karcinoma dojke.

- Nasledna forma karcinoma dojke je retka i obuhvata svega pet do deset odsto svih obolelih od karcinoma dojke - navela je Branković Magić, i dodala da se nasledne forme karcinoma dojke vezuju za pojavu bolesti u mlađoj životnoj dobi.

I dok se u svetu testiranja na BRCA gene obavljaju na savremenim aparatima, onaj koji se koristi u Institutu za onkologiju je starije generacije, tako da u ovoj ustanovi kažu da je neophodno da se nabavi nova mašina sa većom prohodnošću, što bi povećalo broj ispitanica koje mogu da se testiraju. U ovoj ustanovi kažu da u poslednjih godinu dana pokušavaju da preko donacija dobiju savremeni aparat i da im je cilj da ga nabave u ovoj godini.

(Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Femanon

    16. maj 2013 | 01:11

    Pa treba mi samo mesec i po dana da zakazem ko ginekologa to ste zaboravili. Ne do bog da radim neki test pa cekam po godinu dana , mogu 500 puta umreti do tad. I sto je najgore kad ti nesto nadju nece nista da urade, morate biti u predsmrtnom stanju da bi oni reagovali i onda nam ostaje ona opcija sve privatno -.-

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA