TEČNI NAFTNI GAS SVE SKUPLJI: Mogao bi da nestane sa srpskog tržišta?

Potrošnja ovog goriva je u 10 meseci smanjena za 19 odsto u odnosu na prošlu godinu zbog čega će najverovatnije doći do gašenja više od 1.500 servisa u zemlji

  • 23

Zbog sve većih cena tečnog naftnog gasa u Srbiji, taj energent bi mogao da nestane sa našeg tržišta, upozorava CEFTA.

Predstavnici regionalne CEFTA asocijacije za tečni naftni gas izrazili su danas, na kraju trodnevne konferencije u Beogradu, zabrinutost zbog velikih i sve većih cena tog energenta u Srbiji, zbog čega preti opasnost da on uskoro poptuno nestane sa tržišta.

Predsednik Asocijacije Josip Kelemen je naveo da je na dan 12. novembra cena litra TNG-a u Srbiji iznosila 0,74 evra a u Hrvatskoj 0,56 evra, da bi se do danas cena u našoj državi povećala na 0,80 evra a u Hrvatskoj smanjila na 0,41 evro.

Na konferenciji je ocenjeno da je to zbog toga što se Srbija našla među pet evropskih zemalja sa najvećom akcizom i dadžbinama.

Kelemen kaže da su akcize za TNG povećane sa 30 dinara po kilogramu u 2012. godini, na 40 dinara u 2014, a od Nove godine biće povećane za još pet dinara, zbog administrativne naknade Agenciji za bezbednost saobraćaja.

Istovremeno PDV na to gorivo iznosi 20 odsto, dok je na druga goriva 10 odsto, što je, kako ocenjuje, nelogično s obzirom na to da je reč o ekološkom gorivu koje ne zagađuju životnu sredinu i koje EU podstiče svojim propisima. Tako u nekim zemljama EU uopšte ne postoje akcize na auto-gas.

Kelemen je podsetio da je Srbija nekada bila lider na zapadnom Balkanu sa više od 400.000 vozila koje su koristile TNG i potrošnjom od 380.000 tona, ali da potrošnja svakim danom opada kako cena raste i približava se ceni dizela i benzina.

Za osam meseci ove godine, prema njegovim rečima, potrošnja tog goriva je smanjena za 12 odsto, a za 10 meseci 19 odsto u odnosu na isti period lani, pa će verovatno početi i gašenje više od 1.500 servisa u zemlji.

Predstavnici Alijanse su naveli i da je cena TNG-a opterećena još nekim dažbinama, kao što je izdvajanje za robne rezerve i obavezna etiketa pri ulasku u zemlju i apelovali na nadležne organe da razmotre mogućnost raterećenja te cene.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    21. novembar 2014 | 18:08

    Ja sam im bio verna musterija dok se moglo dopunjavati plinsku bocu za kucnu upotrebu na benziskoj a sad kad ne moze vise da se pune boce nek ga oni sami koriste...

  • Radoslav

    21. novembar 2014 | 18:38

    Krivac za cenu gasa je agencija za bezbednost saobracaja jer su uveli reateste i digli cenu atesta.agencija kao da je privatna firma gde se pojedinci bogate sumanuto.Plate radnika su astronomske na odnosu proseka u Srbiji.

  • The Spatula

    21. novembar 2014 | 20:34

    Pa u redu je da poskupi. Mi i onako imamo najvece plate i najbolji standard u Evropi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA