JEZIVO: Muževi u Srbiji ove godine ubili 21 ženu, najviše batinama!

Društvena i moralna obaveza organa javne vlasti je da svojim delovanjem stvaraju uslove za ravnopravnu i socijalno odgovornu zajednicu, naglasio je Ombudsman u saopštenju povodom 25. novembra - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

  • 8

U Srbiji je u partnerskom nasilju u prošloj godini ubijeno više od 40, a od početka ove godine 21 žena, navedeno je u saopštenju Zaštitnika građana Saše Jankovića u kome je istaknuto i da raste broj pritužbi na rad policije, centara za socijalni rad i ustanova zdravstvene zaštite, koje su upućene toj instituciji.

Savet za rodnu ravnopravnost te Zaštitnika građana posebno je naglasio da su Romkinje, žene sa invaliditetom, izbegle i interno-raseljene žene, žene lošijeg imovnog stanja, žene sa poremećajima u ponašanju, društvene grupe sa povećanim rizikom od nasilja, kao i da naročito snažan odgovor države mora biti na suzbijanju i sprečavanju femicida, kao najtežeg oblika nasilja nad ženama.

Stoga je društvena i moralna obaveza organa javne vlasti da svojim delovanjem stvaraju uslove za ravnopravnu i socijalno odgovornu zajednicu, naglasio je Ombudsman u saopštenju povodom 25. novembra - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Savet te institucije upozorava i da su neophodne izmene krivičnog zakonodavstva kako bi se odgovarajuća pažnja posvetila psiho-socijalnom tretmanu nasilnika. Institucije, u skladu sa svojim nadležnostima, treba da sprovode kontinuiranu obuku svojih zaposlenih u cilju prepoznavanja slučajeva nasilja i brzo i efikasno postupanje po prijavi.

U saopštenju je navedeno i da je ombudsman tokom ove godine, u okviru prevencije nasilja nad ženama, obavio nadzor primene protokola za zaštitu od porodičnog i partnerskog nasilja u 16 lokalnih samouprava.

Kako je istaknuto, u neposrednom razgovoru sa predstavnicima nadležnih organa - područnih centara za socijalni rad, policije, domova zdravlja, bolnica, prekršajnih sudova, javnih tužilaštava i lokalne samouprave, razmotrene su prepreke i manjkavosti u primeni protokola za zaštitu žena od porodičnog i partnerskog nasilja.

Izveštaj o rezultatima monitoringa Zaštitnika građana će tokom kampanje "16 dana borbe protiv nasilja nad ženama" biti predstavljen nadležnom skupštinskom Odboru za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, uz učešće i predstavnika jedinica lokalne samouprave i organa vlasti koji su primer dobre prakse, civilnog društva, stručne šire akademske javnosti.

(Telegraf.rs/ Tanjug/ Foto: Ilustracija)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vox

    25. novembar 2014 | 05:03

    Ovo treba da izađe iz okvira partnerskog nasilja i da se proširi i na borbu protiv nasilja i omalovažavanja žena uopšte uključujući ne samo javna mesta već i članke ili "šaljive" često veoma neukusne tekstove na račun žena, kojima se vređa inteligencija i ličnost svake sestre, majke, ćerke itd.

  • Liki

    25. novembar 2014 | 09:09

    Svako nasilje bilo prema zenama, prema deci bilo gde da se desi a porodicno narocito treba "nagraditi" zatvorskom kaznom gde bi pocinilac imao sansu da iskusi isto nasilje bez obzira na broj dana provedenih u tom prostoru pa ce razmisliti o svom ponasanju.

  • Nikolaa

    25. novembar 2014 | 07:54

    Pitali cigu sta ce biti kad odraste? Kaze on: "Zenu".

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA