Svi smo čuli da je ULOŽEN VETO, a evo šta zapravo znači taj izraz! (VIDEO)

Kada se pomene reč veto prva asocijacija su Ujedinjene nacije. A da li ste znali da sama reč veto (veto) dolazi iz latinskog jezika i da u doslovnom prevodu znači "zabranjujem"

  • 15

Nakon što je predstavnik Rusije u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) Vitalij Čurkin uložio veto na britansku rezoluciju o Srebrenici, ta reč je postala jedna od sigurno najpopularnijih u Srbiji.

PUTIN NAREDIO: SRBIJA MORA BITI ODBRANJENA! Evo kako je predsednik Rusije zbog Srba udario šamar ZAPADU!

Sama reč veto (veto) dolazi iz latinskog jezika, i u doslovnom prevodu znači zabranjujem. Koristi se u slučaju da jedna strana jednostrano zaustavlja određenu odluku. Veto vuče poreklo od rimskih magistrata koji su imali pravo da jednostrano odbiju zakon koji bi im prosledio Rimski senat. To njihovo pravo se zvalo "pravo intercesije".

Naravno, kada se pomene reč veto prva asocijacija su Ujedinjene nacije. Savet bezbednosti UN ima 15 članica, predstavnici deset zemalja biraju se na određeni period, a pet "stalnih stolica", uz pravo da vetom spreče usvajanje neke rezolucije, imaju SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija i Kina.

Pravo veta uvedeno je kako bi se sprečilo da se nadglasavanjem donose odluke koje bi mogle izazvati poremećaje na globalnom nivou. To pravo ne važi na proceduralna pitanja, što znači da niko ne može da spreči da se o predloženoj rezoluciji raspravlja.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Svaki član Saveta bezbednosti ima samo jedan glas. Odluke po proceduralnim pitanjima se donose potvrdnim glasom devetorice članova, a odluke po meritornim pitanjima potvrdnim glasom devetorice, ali uključujući tu i glasove stalnih članica što znači da veto bilo kojeg člana može da spreči donošenje odluke.

Od osnivanja Ujedinjenih nacija pa do februara 2007. godine SSSR odnosno Rusija je upotrebila najviše puta pravo veta - 123 puta, Sjedinjene Američke Države 76, Velika Britanija 32, Francuska 18 i Kina 6 puta.

SSSR je najviše posezao za pravom veta tokom Hladnog rata, pa su čak i njegovi najpoznatiji ministri spoljnih poslova Vjačeslav Molotov i Andrej Gromiko bili dobili nadimke "Gospodin veto" i "Gospodin njet".

Tokom Korejskog rata predstavnik SSSR nije prisustvovao sednicama Saveta bezbednosti što se smatralo ulaganjem veta, pa da bi se to izbeglo izglasana je Rezolucija Ujedinjeni za mir. SSSR je takođe zahtevao i da sve bivše sovjetske republike imaju zasebne stolice, čemu se SAD protivio.

SAD su uglavnom ulagale veto braneći Izrael i na odluke kojima se osuđivalo ponašanje izraelskih vojnika i kritikovala politika Izraela. Francuska je upotrebila veto u slučaju nezavisnosti Komorskih ostrva i otcepljenja ostrva Majot.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kula Srbija

    10. jul 2015 | 03:23

    A presedan kad Amerika,Britanija,Francuska mogu sta hoce i sa Ruskim i Kineskim nepitanjem u SB je bombardovanje Srbije...nikoga nisu ni pitali a kamoli da su dali sansu za Veto.

  • europa

    9. jul 2015 | 22:11

    Srboazijati=Azijati u srijed Europe!!

  • vlastimir

    10. jul 2015 | 15:50

    Veto znaci ZABRANJUJEM

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA