U ovom gradu u Srbiji DVOSOBAN STAN košta 20.000 evra, a KUĆA IZ SNOVA - 10.000 evra! (FOTO)

Što se tiče potražnje stanova i kuća, ona je vrlo mala, takođe kreditna sposobnost stanovništva je vrlo ograničena, te većina ne zadovoljava uslove podizanja kredita kako bi kupili nekretninu

  • 17

Dok cene nekretnina u Beogradu vrtoglavo rastu, u manjim gradovima situacija je potpuno drugačija. U Kikindi za jedan kvadrat stambenog prostora, u centralnim delovima grada potrebno je izdvojiti od 400 do 450 evra, dok na periferiji grada cena kvadrata iznosi od 300 do 350 evra.

Na VRAČARU su najskuplji stanovi u Beogradu, a šta mislite gde su - NAJJEFTINIJI?! (MAPA)

Prema računici, dvosoban stan u strogom centru Kikinde, možete kupiti i za 22.000 evra, otkrivaju nam iz agencije za nekretnine, dok je cena tog istog stana na periferiji grada u tzv, zoni Mikronaselja svega 10-ak minuta od grada, oko 16.500 evra.

Što se tiče potražnje stanova i kuća, ona je vrlo mala, takođe kreditna sposobnost stanovništva je vrlo ograničena, te većina ne zadovoljava uslove podizanja kredita kako bi kupili nekretninu. Za sada je najveća potražnja za prizemnim kućama i manjim stanovima - garsonjerama i jednoisposobnim, dok se sve manje traže dvosobni stanovi. Nekada su se tražile spratne kuće, ali sada su sve traženije male kuće u centru grada, građene od čvrstog materijala koje se mogu kupiti od 20.000 do 30.000 evra, što sve zavisi od lokacije, placa, ali i vrste grejanja.

Za razliku od tržišta nekretnina u prestonici, i u većim gradovima Srbije, lokalno tržište je znatno stabilnije, poručuju iz lokalne agencije.

- Prilikom realizacije kupovine stana ili kuće, cene su i za 10 do 15 odsto jeftinije. Te za trosoban stan od oko 80 kvadratnih metara u Mikronaselju morate izdvojiti oko 25.000 evra, za stan iste kvadratne površine u centru grada 30.000 evra, dok spratnu kuću na periferiji grada, sa parketom možete kupiti i za 20.000 evra.

Sa druge strane cene zavise najviše od lokacije - da li je stan na prvom ili poslednjem spratu, da li zgrada ima lift, kakvo je grejanje, ali na niske cene nekretnina najviše utiču i drugi faktori.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Zbog sve manje kreditne sposobnosti, umanjenja plata u javnom sektoru, migracije stanovništva ka većim gradovima, potražnja za kupovinom je sve manja. To potvrđuje i statistika iz lokalnih agencija za nekretnine, za period od godinu dana u Kikindi je kupljeno svega desetak stanova.

- Uglavnom su to mladi bračni parovi koji imaju stalan posao, a pod stalnim poslovima mislimo na one koje rade u lokalnom javnom sektoru ili u prosveti.

Nekada je cena zakupnine stana bila kao i cena mesečne rate kredita, danas je slika u Kikindi potpuno drugačija, jednoiposoban stan u Mikronaselju možete iznajmiti i za 50 evra,dok se u centru kreću od 80 do 100 evra. Troškovi održavanja stana - struja toplana i komunalne usluge, ne ulaze u cenu.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Prema oceni lokalnih agencija za nekretnine, sve je manja razlika u cenama kvadratnog metra stana u centru i na periferiji grada, ukoliko se nastavi ovakvim trendom moguće je da će cene biti samo za nijansu drugačije.

Što se tiče cena kuća u okolnim selima, one su izrazito niske, spratne sređene kuće od oko 100 kvadratnih metara, građene od cigle i čvrstog materijala, sa dodatnim objektima za čuvanje stoke mogu se kupiti i za 15.000 evra. Kuće sa okućnicom koje većinom imaju velika i prostrana dvorišta, sa jutrom zemlje vrede i do 10.000 evra, jer je prilikom kupovine ovakvih kuća zemlja na ceni, a ne objekat, tj.nekretnina.

Nedavno je i Gradska uprava Kikinde, kao svojevrsnu olakšicu za razvoj preduzetništva smanjila cene zakupa poslovnog prostora za 20 odsto koji su u vlasništvu grada Kikinde.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- U cilju razvoja preduzetništva moraju se doneti konkretne mere podrške, istakao je gradonačelnik Kikinde, Pavle Markov.

Različite cene nekretnina u odnosu na prestonicu, jasno pokazuju da od razvijenosti i ekonomske stabilnosti zavisi gde će mladi odlučiti da kupuju neku od nekretnina. Dok urbane sredine postaju prenaseljene, sela su sve usamljenija koja osim jefttinih nekretnina sve više nude šansu i za razvoj privatnog poljoprivrednog preduzetništva.

Podelite sa nama u komentarima cene stanova u vašem gradu.

(Dragana Starčević)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kostadin

    29. maj 2016 | 09:28

    Biće još jeftinije jer svi odlaze u inostranstvo. Biće potrebni samo starački domovi i poneka škola.

  • Stefan

    29. maj 2016 | 09:21

    To je taj boljitak sto Kim Vucic najavljuje?

  • IQ

    29. maj 2016 | 09:19

    Ovo se desilo i u Ruskom Krsturu. Ljudi su na kraju prodavali spratne sređene kuće za 5000evra, inače celo mesto se ustvari odselilo u Kanadu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA