OVAKO IZGLEDAJU UNIFORME U ŠKOLAMA U SRBIJI: Nikom nije jasno zašto je baš ova boja izabrana (FOTO) (VIDEO)

Roditelji se nadaju da će uvođenje uniformi smanjiti vršnjačko nasilje koje je, često, posledica različitog socijalnog statusa

  • 56

Posle više od tri decenije ukidanja nošenja uniformi u školama, njihov povratak je više nego izvestan, a ideja novog ministra prosvete Mladena Šarčevića, koja se u poslednjih nekoliko godina često čula, naišla je odobravanje i nastavnog osoblja ali i roditelja.

Ukoliko se Šarčevićeva inicijativa i relazuje, učenici svih osnovnih i srednjih škola u Srbiji bili bi uniformisani, što to danas nije slučaj. Izuzetak je, trenutno, nekoliko škola u Srbiji, uglavnom osnovnih, koje su samoinicijativno uvele ovakav način odevanja svojih đaka.

POKRENUTA INICIJATIVA: Vraćaju se uniforme u osnovne i srednje škole?

Šarčević je, da podsetimo, rekao da je lično za uvođenje uniformi, ali da mu je za to potrebna podrška nastavnika i roditelja.

- Moje lično mišljenje je da bi đačke uniforme trebalo vratiti u škole! Naravno, za tako nešto potrebna nam je podrška nastavnika i roditelja, kao i saglasnost oko toga kako bi te uniforme trebalo da izgledaju – istakao je ministar, inače Osnivač privatne Osnovne škole “Ruđer Bošković”, gde svi učenici nose uniforme.

Printskrin: Youtube/Elta HD Printskrin: Youtube/Elta HD

Pored ove, uniforme, zasad, između ostalih, nose i učenici  Osnovne škole "17 oktobar" u Jagodini, koja ih je uvela pre dve godine, kao i osnovci "Alekse Šantića" iz Kaluđerice koji u njima poohađaju školu već pet godina.

Direktor ove škole Radivoje Miljić kaže da je vreme pokazalo da su doneli pravu stvar.

- Mi smo tu priču "izgurali" jer sam tada imao apsolutnu podršku kolektiva i roditelja. Đačke uniforme kupuje škola, učenici ih zadužuju i na kraju školske godine, oprane i opeglane vraćaju – navodi Miljić.

UVOĐENJE ŠKOLSKIH UNIFORMI: Da li je to jedini način da se đaci upristoje?

Još je diskutabilno kako će uniforme izgledati. Postoji nekoliko načina, od onih plavih koje su se nosile u vreme bivše Jugoslavije, preko kecelja, do uniformi po kojima se prepoznaju britanske škole. Ipak, dosad su najčešće birane plave uniforme, što je otvorilo brojne debate na društvenim mrežama, gde neki podržavaju plavu boju, a neki su protiv nje.

Kakve god bile, roditelji, pogotovo dece koja su trpela vršnjačko nasilje, slažu se da su uniforme neophodne, pre svega kako bi se deca socijalno izjednačila i smanjila podela na siromašne i bogate. Nastavno osoblje, takođe, smatra da bi se sa njima uveo red u obrazovnim ustanovama.

Pogledajte kako izgledaju uniforme u OŠ "Aleksa Šantić" u Kaluđerici:

(Telegraf.rs)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Maki

    10. septembar 2016 | 15:52

    Da jer dosta je više da se deca takmiče ko će nositi skuplje patike itd. Na ovaj način će sve biti pristojnije i lepše

  • Sara

    10. septembar 2016 | 15:15

    Najpametnija stvar koja bi se uradila. Kad u skolu dodjes ne znas dali si u skoli ili ko zna gdf. Devojke nasminkane, dugi nokti, kratke suknjice i duboki dfkoltei. Ni malo postovanja prema toj ustanovi a ni prema profesorima . A da ne govorim o klasificiranju dece ko je cool a ko je bedak jer nije u trendu ....Naravno da treba uniforma , nije je trebalo nikad ni ukidati

  • Перица

    10. septembar 2016 | 18:13

    Треба увести униформе. Плави мантили су увек били ружни и такви су и даље. Униформе са друге стране могу да буду веома лепе иако једноставне и јевтине и доприносе осећају заједништва.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA