Policajci nestaju, a onda ih pronađu mrtve: Zbog njih četvorice, Hrvatska nije mogla da spava, svi pričaju da je ovo uzrok nesreća (FOTO)

Psiholozi se među policajcima pojavljuju tek nakon što se dogodi teži incident. Nema nikoga da preventivno deluje, da jednostavno sasluša policajce

  • 4

Tokom proteklih mesec dana čitavu Hrvatsku su potresle vesti o dva samoubistva pripadnika policije. Međutim, pored toga još dva policajca su pronađena mrtva ubrzo pošto su prijavljeni njihovi nestanci. Istrage su u toku, a snage bezbednosti očekuju da će uskoro moći da razjasne šta se dogodilo njihovim kolegama. Građani su veoma zabrinuti i već neko vreme se može čuti pitanje "šta se to zapravo dešava u policijskim redovima"?

NESTAO POLICAJAC IVAN IZ ZAGREBA: Posle noćne smene mu se gubi svaki trag (FOTO)

Početkom decembra telo 45-godišnjeg policijskog služenika pronađeno je na parkingu u Parku vozača u Pilama kod Stubičkih Toplica. Policajac je izvršio samoubistvo pucavši sebi u glavu iz službenog pištolja. Pretpostavlja se da se zaustavio na tom parkingu dok se vozio na posao, pa počinio samoubistvo. Radio je u protiveksplozivnom delu krapinsko-zagorske PU, kako prenose hrvatski mediji.

Nekoliko dana kasnije, ubio se zagrebački policajac. Radilo se o 50-godišnjaku koji je bio zaposlen u zagrebačkoj PU. I on se ubio iz službenog pištolja.

Nakon ta dva tragična slučaja objavljene su nove uznemirujuće informacije. Naime, dan uoči Badnjeg dana nestao je Ivan Moguš (35), policijski službenik iz Ekipe za uviđaj zagrebačke PU, koji se nakon noćne smene nije vratio kući.

Sindikat policijskih službenika objavio je informacije o svom kolegi na stranici nestali.hr. U PUZ-u kažu da se u potragu uključio i HGSS, a primljeno je više dojava o ovom nestanku, ali da nijedna nije bila ključna za pronalazak nestalog policajca. Bivši načelnik Kriminalističke policije Željko Cvrtila komentarisao je okolnosti pod kojima je nestao ovaj policajac, kao i moguće razloge.

Nestali policajac je u kancelariji ostavio svoje lične dokumente. Upitan da to prokomentariše, Cvrtila kaže da to upućuje na poruku "evo ja sam otišao, nemojte me tražiti, sa dosadašnjim životom sam prekinuo"...

Foto: Profimedia/Press Association Foto: Profimedia/Press Association

On je prokomentarisao i to kakvi su izgledi da se Ivan Moguš pronađe. Naveo je da to zavisi od toga koliko taj koji nestaje želi da bude pronađen ili eventualno njegovo telo.

Ivan Moguš je i pored intenzivne potrage pronađen mrtav 2. januara na poručju Savske opatovine, potvrdila je zagrebačka policija. Njegovo beživotno telo pronađeno je oko 16h, a policija očekuje da uzrok smrti bude poznat nakon obdukcije.

Kasnije se ispostavilo da je policija još od 21. decembra tragala za još jednim svojim kolegom, Petrom Manojlovićem (66), policajcem u penziji, bivšim pomoćnikom načelnika za kriminalističku policiju Policijske stanice na zagrebačkom Trnju.

Na dan nestanka on je sa suprugom popio kafu, a zatim je izašao iz stana, ostavivši kod kuće dokumente i novac. Sa sobom je poneo ugašen mobilni telefon i ključeve od stana.

Nažalost njegovo telo je pronađeno 5. januara u koritu reke Save u Rugvici, piše Jutarnji list. Slučajni prolaznik je oko 20:40 pozvao policiju. Na telu nije bilo znakova nasilne smrti.

Foto-ilustracija: mup.hr Foto-ilustracija: mup.hr

- Saosećamo se sa porodicama ovih policajaca. Ivan Moguš je radio izuzetno težak i stresan posao u ekipi za uviđaje. No generalno, policijski posao nije lak - rekao je Nikola Kajkić, predsednik Nacionalnog sindikata policije zamerajući nadležnima da nisu organizovali dodatnu psihološku pomoć policajcima.

Niko ne razgovara sa policajcima o njihovim problemima

- Nedostaje nam sistemski pristup ljudima, kako bi im se pomoglo u teškim životnim situacijama. Umesto toga sistem je rigorozan i čim neko pokaže slabost šalju ga na vanredni lekarski pregled. Rezultati tog pregleda mogu da budu razlog i za otkaz - rekao je Kajkić.

Prema njegovim rečima, psiholozi se među policajcima pojavljuju tek nakon što se dogodi teži incident. Nema nikoga da preventivno deluje, da jednostavno sasluša policajce.

- Ministarstvo unutrašnjih poslova od 1990-tih nije organizovalo redovne lekarske preglede, već nas samo šalju na vanredne - tvrdi Kajkić.

(Telegaf.rs)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BEBI

    12. januar 2017 | 14:23

    Postoji ljudski i bozji sud Zato svima koji su podigli ruku ili uzeli od nevinog Cuvajte se Bog bavi ali ne zaboravi

  • brana

    12. januar 2017 | 22:58

    Proradila savest?

  • đorđe

    12. januar 2017 | 18:43

    to je depresija zbog velikih socijalnih razlika između običnih policajaca i saobraćajaca koji su mali tajkuni zbog reketarenja

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA