Devojčica se udala se i razvela do svoje 15. godine, ali nije jedina, i to nije najgore što se dešava (VIDEO)

U ovom regionu se do 15. godine uda jedna od četiri sirijske devojčice, ali je razvod novi trend koji postaje sve učestalija pojava

  • 1

Mnogobrojne sirijske devojčice koje kao izbeglice žive u Jordanu udaju se veoma mlade, što je najveća kolateralna šteta koju je proizveo rat u Siriji. Međutim, istovremeno ovde deluje i jedna organizacija koja se bori za to da se te devojčice školuju.

Vezuju ih za šipku, a onda ih svi redom brutalno siluju: Užasavajuće priče žena iz sirijskog zatvora

U Jordanu devojke mogu da stupe u brak sa 18 godina, a u izuzetnim slučajevima ako imaju odobrenje vlasti čak i sa 15 godina.

Mnogi roditelji pogođeni siromaštvom, teraju svoje ćerke da se udaju mlade, misleći da će tako imati sigurniju budućnost.

Amal Hošan, majka petoro dece, oformila je žensku fudbalsku ekipu kako bi ove devojčice odvratila od braka.

Ona smatra da je brak velika stvar i da devojčice u tim godinama nisu spremne na takav korak. Suočavaju se sa depresijom, a neke čak pokušaju i da se ubiju. Kasnije, ako se razvedu suočavaju se sa još gorom situacijom jer ih društvo zbog toga odbacuje, prenosi CNN.

U ovom regionu se do 15. godine uda jedna od četiri sirijske devojčice, ali je razvod novi trend koji postaje sve učestalija pojava.

Svoju priču je podelila i jedna devojčica od 16 godina, koja se udala i razvela do svoje 15 godine.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

- Nisam znala u šta se upuštam, šta brak zapravo znači. Probala sam jednom, bila sam verena ali nije bio dobar prema meni pa nisam bila srećna. Rekla sam to roditeljima i oni su me podržali, pa smo se rastali. Onda je došla druga porodica koja je bila veoma uporna - rekla je ona.

Kada mlade uđu u brak mogu se naći u gotovo robovskom životu, a često su i žrtve porodičnog nasilja.

Ovoj devojci je drago što više nije deo ovog začaranog kruga, a roditelji su je raširenih ruku primili nazad.

U izbegličkom kampu 28.000 dece ide u školu, a devojčice ovde mogu da se edukuju po pitanju ranog stupanja u brak.

Jedna devojčica kaže da porodice ne bi trebale da udaju svoju ćerke koje imaju manje od 14 godina, a da one ne bi trebale da stupaju u brak dok su još mlade.

Amal Hošan, fudbalski trener, kaže da je čula zaista stravična iskustva ovih devojčica.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Jedna od njih je bila udata samo 6 meseci i bila je prestravljena onim što je videla. Nije želela da spava sa svojim mužem, pa ju je on na kraju vratio roditeljima.

Druga devojčica koja se udala sa 17 godina takođe se vratila kod svojih roditelja posle kratkog braka, kaže da su je muž i njegova porodica tretirali loše i da su se prema njoj ophodili kao prema sirijskoj izbeglici.

- Mlada devojka ne bi trebala da stupa u brak, već bi trebala da se obrazuje. Takođe bi i roditelji trebali da budu otvorenog umu i da se ne oslanjaju na tradiciju i običaje - kaže ona.

Nekim devojčicama posle ovakvog iskustva potrebne su godine terapije kako bi ponovo postale sposobne da nastave sa svojim životom.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BASA

    25. februar 2017 | 13:04

    Tradicija i obicaji su jedno ! Ovo je 2- ga dacenija 21- og veka , vazi za sve zemlje u svetu , nauka i zivot idu dalje ! Svuda na svetu ima krajeva gde jos civilizacija nije stigla , a kada bi pitali , bilo bi price u prazno ! Kao kod nas ove zime , zatrpana , brdsko-planinska mesta , bez puta , kioska sa novinama, lekara ! A, kada se napravi 1- an km. puta , izvodi se prava " pozorisna predstava " !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA