≫ 

Jezive prognoze, cene benzina skaču! Koliko će da košta gorivo u Srbiji u 2017?

Naši stručnjaci tvrde da su predviđanja o poskupljenju cena goriva samo naručena i plaćena vest konsultantske agencije, što bi značilo da se može smatrati netačnom

  • 39

Cena nafte će verovatno dostići 70 dolara za barel do kraja 2017, jer se nastavlja uravnoteženje ponude i tražnje, predviđanja su američke banke Sitigrup.

Cene goriva skaču u nebesa: Ako ste mislili da je kraj poskupljenju benzina, prevarili ste se!

To povećanje bi, ipak, trebalo da bude postepeno i uslediće u kasnijim mesecima, procenjuje američka banka. Naši stručnjaci, međutim, tvrde da su ova predviđanja samo naručena i plaćena vest konsultantske agencije, što bi značilo da se može smatrati netačnom.

- Verovatnoća da se do kraja godine cena barela sirove nafte tipa BRENT poveća za 15 dolara i sa sadašnjih 55-56 poveća na 70 dolara je jednaka verovatnoći da se smanji za 15 dolara. Srednjoročne i dugoročne prognoze kretanja cene nafte, kao što je ova, veoma su često u funkciji određenih kompanija ili grupacija - objašnjava Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Kada bismo se osvrnuli na ne tako davni period, videli bismo koliko je tržište nafte zapravo nepredvidivo. Od januara do maja 2015. cena sirove nafte je imala trend rasta, 6. maja barel BRENTA je koštao skoro 67,77 dolara i niko tada nije mogao ni da nasluti da se dno cenovnog ponora nalazi na koti 27,77 dolara, a to je dostignuto samo osam meseci kasnije.

Foto: AP/Tanjug, A. Nalbantjan Foto: AP/Tanjug, A. Nalbantjan

Posle sunovrata cene nafte u drugoj polovini 2014. godine, takav scenario jednostavno nije bio očekivan.

Međutim, ukoliko se bude poštovao dogovor članica i nečlanica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) o smanjenju proizvodnje "crnog zlata", to bi i te kako moglo da utiče na nagli i veliki skok cene.

- Odluka OPEC-a o ograničenju proizvodnje svakako je uticala na rast cene sirove nafte, ali je s druge strane rast cene sirove nafte ponovo na tržište doveo naftu iz izvora sa nešto skupljom eksploatacijom, tako da odluka koja je doneta sa ciljem da oporavi cenu nafte delom ima i suprotan efekat - kaže Mićović.

Sve u svemu, mi u Srbiji nemamo načina da utičemo na promene cene sirove nafte. Jedini mehanizam da kao država utičemo na smanjenje cene na benzinskim stanicama ugrađen je u Zakon o akcizama i omogućava Vladi da bez promene Zakona smanji akcizu do 20% i kada poremećaj prestane da je vrati na zakonom propisan nivo.

(J. Stakić/j.stakic@gmail.com)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • jovan

    25. februar 2017 | 12:31

    Dabogda kostao 5€ 1L i niko ga ne trosio pa neka onda zardjuju na akcizama markirnjima obaveznim rezervama pdv-u i ostalim glupostima. Cena gorivaizgleda ovako: sirova nafta prerada pazi sad to plus akciza i onda PDV na sve to, PDV na akcizu zemljo mooooja zemljoooo moooojaaaaaplacamo porez na akcizu

  • Grof MAX

    25. februar 2017 | 12:29

    Mene samo interesuje ako cena barela nafte skace i gorivo kod nas stalno poskupljuje,zasto je cena u Bosni skoro stalno ista,litra nafte kosta 95din

  • aleksandar

    25. februar 2017 | 12:21

    Nafta je sa 90 dolara pala na 35 sada je oko 44. Cena benzina je bila i pri 90 dolara ista kao i sada. Nasa drzava pljacka narod nije spustila cenu benzina nego je povecavala akcize. Sada neka smanjuju akcize ili ce svemoguci Vucic opet da nas laze. Treba ga sto pre oterati

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA