≫ 

Roditelji, ovo je poslednje upozorenje: Opasna zavisnost uzela je maha, đaci imaju veliki problem!

- Sigurno da u poslednjih 5 do 10 godina ima više dece sa ovim problemom, a razlozi su očigledni. Mnogo vremena ispred televizora, kompjutera, tableta - kaže doktorka Vera Vujović

  • 5

Beogradski đaci imaju sve većih problema sa vidom. Dve trećine đaka jednog odeljenja sedmog razreda sa sistematskog pregleda vratilo se sa uputima lekara za naočare.

Pogledajte sliku i odmah ćete znati da li vam trebaju naočari (FOTO)

Stručnjaci kažu da je jedan od razloga to što deca previše vremena provode u zatvorenom prostoru gledajući TV, crtane filmove, ali i na kompjuterima i tabletima igrajući igrice ili na mobilnim telefonima, piše blic.rs.

I ovo je problem u celoj Srbiji!

- Sedmaci su ove godine, kao i prethodnih, imali preventivne očne preglede. Iz godine u godinu vid kod dece je sve slabiji. Sigurno da u poslednjih pet do deset godina ima više dece sa ovim problemom, a razlozi su očigledni. Mnogo vremena ispred televizora, igrice su postale svakodnevica, kao i mobilni i tablet koji se čak i u školi koriste, krišom ispod klupa. To postaje i jedan vid zavisnosti, a roditeljima je teško da se s tim izbore - kaže doktorka Vera Vujović, načelnica pedijatrije Doma zdravlja "Simo Milošević" na Čukarici.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Razlog za pogoršavanje vida jeste to što tokom gledanja u kompjuter ili TV deca ređe trepću. Smanjeni treptaji čine oči suvim što može dovesti do naprezanja očiju, pa se zato savetuje da deca više vremena provode napolju posle škole da bi odmorili oči posle čitanja.

- Anomalije se primećuju jako rano. Ja radim dugo sa decom pa znam da je sve više onih sa slabijim vidom, a najviše je ovakav način života doveo do toga. Ukoliko roditelji primete da dete previše savija glavu dok čita i piše ili se previše približilo ekranu dok gleda TV, obavezno se treba odvesti kod očnog lekara kako bi mu proverili vid - rekla je Biserka Šutaković, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine iz Zemuna.

Doktorka Vera Vujović savetuje da deca treba da provode do sat vremena dnevno ispred kompjutera, televizora i telefona, a da je sve preko toga mnogo.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    11. mart 2017 | 14:29

    Nije tu samo problem vida ,nego i sire ,u pitanju je i mentalni sklop koji se oblikuje uzrastanjem,a u kakvom vremenu zivimo robotike i iskvarenih medija koji trce za profitom nemaju obzira za nista,zato se se deca u najmladjem uzrastu oblikuju u delikventske profile gde mozemo videti svakog dana sta se desava medju njima ,internet nekontrolisani sa puno obilja negativnih stvari,telelevizijski programi sa najnizom formom vrednosti koji se promovisu u sve pod plastom kao zabavni programi itd....itd....pa se cudite onda!!!

  • Rj38

    11. mart 2017 | 14:12

    Ubise nas neonke! Prvo na poslu,a sad i kod kuce!

  • Isko

    11. mart 2017 | 12:47

    Ljudi koji stvaraju tehnologiju u silikonskoj dolini, svojoj deci brane da istu koriste. Školu uče na drvenim tablama, kao nekad, da ne postanu zavisni. Našim mladim roditeljima je danas tehnologija zamenila dečju igru i razgovor sa roditeljima. Sve više dece ima problem sa govorom, socijalizacijom, lošim fizičkim performansama. Vreme je da se malo edukujemo, da ne spavamo sa telefonom i slične idiotarije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA