≫ 

Ove skrivene znake u hotelima retko ko primeti, ali oni ukazuju da se tu dešava neviđeni horor!

"Da sam tokom pet godina zatočeništva imala prilike da pročitam ovaj propis, znala bih da sam žrtva a ne kurva"

  • 1

Prvi put kada je Aneke Lukas čula za propis napravljen kako bi spasao žrtve trgovine ljudima iz hotela, nije mogla da se otrgne utisku da je u pitanju farsa.

Pre četiri godine svet je bio šokiran: Devojku (16) silovali 90 puta tokom vikenda! (VIDEO)

- Da sam tokom pet godina zatočeništva imala prilike da pročitam ovaj propis, znala bih da sam žrtva a ne kurva. Bila sam dete žrtva trgovine ljudima i želela sam da pobegnem, ali nije bilo nikog da mi pomogne - kaže ona.

Pionirski projekat u Njujorku ima za cilj da u hotele postavi obaveštenja kako žrtva trgovine ljudima može da izgleda, kako je prepoznati, kao i broj telefona na koji može da se prijavi sumnja da se u hotelu dešava ovaj zločin.

Lukas (53) se zato aktivno uključila u promovisanje ovog propisa, kako bi ga što više država usvojilo. Ubrzo je prikupila 54.000 potpisa i započela je sa saradnicom Ejmi Paulin rad na dorađivanju teksta propisa.

Paulin je inače dugi niz godina advokat za žrtve nasilja i trgovine ljudima i seća se kako je u jednom salonu razgovarala sa frizerom koji je primetio modrice na temenu svoje klijentkinje.

- Ubro smo počeli da treniramo frizere po hotelima da prepoznaju ovakve ali i slične znakove nasilja, koji u većini slučajeva ukazuju da je u pitanju žrtva trgovine ljudima. Pored toga u nov propis uvela bi se obuka i drugih članova osoblja hotela, kao i znakovi po hotelu koji bi ohrabrivali kako žrtve tako i goste hotela da prijave bilo šta sumnjivo - kaže ona.

Foto: Profimedia/ Alamy Foto: Profimedia/ Alamy

Po ovom propisu, znakovi na koje bi svako trebao da obraća pažnju su: zastrašivanje osobe od strane pratioca, izraženi strah na licu osobe, primetna razlika u godinama između dve osobe, tetovaže koje upućuju na to da je osoba nečija svojina, mladi ljudi koji dolaze u hotel u više navrata sa različitim odraslim osobama.

Međutim, kako bi cela ova ideja zaživela potrebno je da hoteli i moteli po Njujorku i ostalim gradovima prostanu da sarađuju. Prema poslednjim informacijama nbcnews.com, ugostiteljski objekti postaju sve otvoreniji prema ovoj ideji, a treninzi za njihove zaposlene već su osmišljeni i to na 15 svetskih jezika.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA