Kakva kazna čeka hrvatskog tinejdžera, ubicu roditelja? Može da dobije 50 godina ili da ne ode u zatvor uopšte (FOTO)

Da li se u njegovom slučaju radi o šizofreniji, narcisoidnom poremećaju i sličnim dijagnozama - ipak su sve samo nagađanja

  • 5

Ni najveći pravni stručnjaci, bez obzira na to što su zakonski okviri o visini kazne po krivičnom zakonu RH vrlo jasni, u ovom trenutku ne mogu sa sigurnošću reći koliko godina zatvora može dobiti 19-godišnji Tin Šunjerga koji je u mestu Čista Velika ubio svog oca Marina i majku Silvanu i, štaviše, hoće li uopšte biti osuđen.

27 krvavih sati jezivog pira hrvatskog tinejdžera: Ubio roditelje, bežao od policije, vozio u kontra smeru i priznao zašto je to uradio (FOTO) (VIDEO)

- Iz medija smo dobili informaciju da je mladić prijavljen za dva krivična dela teškog ubistva, odnosno da je roditelje lišio života na okrutan i podmukao način. Za ovo krivično delo zakonodavac je propisao kaznu zatvora od najmanje deset godina, a moguće je izreći i kaznu dugotrajnog zatvora koja ne može biti kraća od dvadeset godina, niti duža od četrdeset godina. Kako se radi o prijavi za dva krivična dela, sud može izreći jedinstvenu kaznu u trajanju od pedeset godina - rekao je splitski advokat Jadran Franceschi, koji je u svojoj dugogodišnjoj praksi branio ovakve i slične počinitelje teških krivičnih dela.

Stepen okrutnosti

Neosporno je da će u ovom slučaju veliku ulogu odigrati sudski veštaci, naročito defektolog, psihijatar i psiholog, kojima će predmet Šunjerga biti dodeljen. Od procene njegovog mentalnog stanja, nivoa uračunljivosti ili apsolutne neuračunljivosti u trenutku dvostrukog ubistva zavisiće hoće li Šunjerga uopšte biti zatvorski kažnjen i koliko, kao i hoće li mu se uopšte suditi pred Sudom za mlade (dakle kao maloletniku) ili odrasloj osobi.

Sva nagađanja o tome radi li se u njegovom slučaju o šizofreniji, narcisoidnom poremećaju i sličnim dijagnozama u ovom su trenutku samo - nagađanja.

- Da bi postojala obeležja krivičnog dela teškog ubistva na okrutan način, mora da se radi o postupanju mlađeg punoletnika koje dostiže minimalni stepen okrutnosti. To se utvrđuje konkretno u postupku i zavisi od svih okolnosti, patnji žrtve i načinu postupanja okrivljenog. Podmuklost podrazumeva zloupotrebu poverenja žrtve i njegovu bespomoćnost.

Ako sud ne prihvati takvu kvalifikaciju, radilo bi se o krivičnom delu ubistva, za šta je propisana kazna od najmanje pet godina do dvadeset godina, a za to se može odrediti jedinstvena kazna u trajanju koje ne sme preći broj kazni i najveću meru kazne dugotrajnog zatvora.

Foto-ilustracija: Profimedia/allOver Photo, Facebook/Tin Sunjerga Foto-ilustracija: Profimedia/allOver Photo, Facebook/Tin Sunjerga

Sud može i ublažavati kazne ispod propisanog minimuma, ako utvrdi postojanje takvih okolnosti. Kako se radi o mlađoj punoletnoj osobi koji nije navršio dvadeset jednu godinu života, moguće je primeniti odredbe Zakona o sudovima za mlade, ako je počinjeno delo u velikoj meri odraz životnog doba okrivljenog, na primer ako se zatraži mišljenje defektologa i sudskog veštaka koji bi utvrdio da u ponašanju dominira emocionalno nezrelo, povodljivo i nekritično ponašanje.

U tom slučaju maloletnički zatvor može trajati najviše deset godina za teško ubistvo - rekao je Franceschi.

Dakle, sud može Šunjergu tretirati kao maloletnika i izreći mu kaznu do najviše deset godina zatvora (ako se dokaže da je delo počinio kao emocionalno nezreo, povodljiv i nekritičan), može ga osuditi kao punoletnika do pedeset godina zatvora ako se pokaže da je roditelje ubio svestan svega, i može ga se osloboditi, odnosno uputiti na lečenje u psihijatrijsku ustanovu, prenosi Slobodna Dalmacija.

Procena stručnjaka

Stalni sudski veštak, neuropsihijatar dr. Mijo Milas nam kaže: "To lečenje treba biti zatvorenog tipa gde se mladićevo stanje procenjuje svakih šest meseci i nije propisano vreme koliko se dugo počinitelj treba da bude u psihijatrijskoj ustanovi. Osoba se iz psihijatrijske ustanove pušta na slobodu kada stručnjaci procene da je njegovo stanje psihički dobro da može da funkcioniše u društvu".

Ako bude osuđen kao maloletnik, nakon odslužene jedne trećine kazne (za punoletne je to nakon dve trećine odslužene kazne) mladić može uz primereno vladanje završiti na slobodi nakon nepune tri i po godine.

Ako bude proglašen mentalno nestabilnim, neće ni ići u zatvor, a ako mu se bude sudilo kao odrasloj i svojih postupaka svesnoj osobi, tek tada se može govoriti o dugotrajnoj kazni koja se sada ne može ni nazreti, a kamoli izračunati.

Foto: Beoinfo Foto: Beoinfo

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbija

    29. mart 2017 | 11:00

    Sad pazi gde ce ti zavrsiti prst u zatvoru bagro.

  • Шоне

    29. mart 2017 | 12:40

    Педесет година,значи пензија све о трошку државе.

  • Cika Velja

    29. mart 2017 | 12:29

    Koliko god da dobije je ujedno i poruka istim takvim! E sad gledajte hocete li vrata zatvoriti,ili sirom otvoriti???

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA