Osobe sa invaliditetom dokumenta plaćaju TRI PUTA SKUPLJE: Za ličnu kartu i do 10.000 dinara!

Usluge notara su veoma skupe

  • 8

Verovali ili ne, vađenje lične karte osobu sa invaliditetom košta tri puta više nego ostale građane. Već znamo da ti naši sugrađani imaju teškoće da pristupe državnim institucijama, da redovno posećuju lekara, idu u pozorište ili u prodavnicu, ali ovo ih je sve zateklo, bez obzira na to što su taki propisi. Zbog toga će se Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije obratiti nadležnima.

Osobe sa invaliditetom neće plaćati carinu na uvoz automobila, imamo još dobrih vesti

Baka Mirjana K. (80) iz Beograda platila je nedavno oko 10.000 dinara samo zbog toga što nije mogla da izađe iz kuće i izvadi novu ličnu kartu.

- Da bi invalitkinja kao što sam ja napravila novu ličnu kartu, mora prvo nekome da da punomoće da završi taj posao umesto nje. Za to je potrebno da se plati specijalizovana agencija, kako bi se napisao validan zahtev. Sa tim dokumentom ide se kod notara. Njegova usluga, uključujući izlazak na teren, košta 3.700 dinara. Istovremeno, neophodno je da se obezbede dva svedoka koji nisu u srodstvu. Tako da me je lična karta, sa svim tim troškovima, koštala oko 10.000 dinara! Nisam ni sama mogla da verujem - priča ona za "Alo!".

Problem je što Mirjana nije jedina, jer su mnoge osobe sa invaliditetom prošle kroz isto iskustvo.

Ivanka Jovanović, izvršna direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije, kaže da je to jedan od primera koji je relativno nov za njih, baš kao što su notari u društvu.

Foto: Petar Lazović Foto: Petar Lazović

- Imamo informaciju o problemu. Usluge notara su veoma skupe. Doneli smo odluku na poslednjem sastanku upravnog odbora da ćemo se tim povodom obratiti nadležnima kako bismo pokušali da osobe sa invaliditetom oslobodimo plaćanja usluga za razne overe i slične poslove. To ćemo svakako pokrenuti i videćemo kakav će ishod da bude - navela je ona i dodala:

- Problem je u tome što veliki broj građana u Srbiji ima neku vrstu invaliditeta i pitanje je da li je bolje da im se stvore uslovi u društvu i omogući im se da rade, budu finansijski nezavisni i plaćaju svoje usluge. Ali Srbija je daleko od toga, a osobe sa invaliditetom još dalje, jer spadamo u kategoriju najugroženijih, najdiskrimisanijih i najsiromašnijih građana. Zato naša organizacija čini sve da utiče na to da se propisi ili podzakonska akta menjaju.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Alo)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jasmina

    5. april 2017 | 09:25

    Kroz sve sam to prosla i za maminu licnu kartu,posto je nepokretna i ostvarivanje dozvoljenog minusa pa to je strasno kao i pravo na tudju negu,uzas od placanja,trcanja i maltretiranja.

  • ana

    5. april 2017 | 09:27

    ETO ZASTO OMLADINA MITINGUJE

  • trilos

    5. april 2017 | 09:06

    OSI Osobe sa Invaliditetom imaju pravo na popust od 50% kod notara za overavanje bilo kakvih dokumenata.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA