HAG: General Krstić robija u Poljskoj!

Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji zatražio je od Poljske da primi generala Krstića, osuđenog 2001. godine na izdržavanje kazne, s obrazloženjem da ni u jednoj zemlji na Zapadu ne može da mu garantuje bezbednost

  • 1

Bosansko-srpski general Radoslav Krstić osuđen u Hagu za ratne zločine u Srebrenici na 35 godina zatvora biće verovatno prvi osuđeni za ratne zločine na izdržavanju kazne u Poljskoj u poslednje tri decenije, o čemu će 6. decembra odlučiti sud u Varšavi.

Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji zatražio je od Poljske da primi generala Krstića, osuđenog 2001. na izdržavanje kazne, s  obrazloženjem da ni u jednoj zemlji na Zapadu ne može da mu garantuje bezbednost, javljaju danas poljski mediji.

Sud u Varšavi razmatraće naredne sedmice da li bi prihvatanje haškog osuđenika bilo u skladu sa poljskim zakonima i da li bi moglo da naruši  suverenitet i bezbednost Poljske.

Posle suda, konačna odluka je na ministru pravde, a general može da se žali i na sudsku presudu i na odluku ministra.

- Ukoliko bi došao na izdržavanje kazne, ona bi u posebnom procesu bila preinačena, jer poljski zakoni ne znaju za kaznu od 35 godina. Može to da bude kazna od 25 godina - kazao je za "Gazetu viborču" sudija Okružnog suda u Varšavi Igor Tuleja, kome je pripao taj predmet.

Uslove u zatvoru kontrolisao bi međunarodni Crveni krst, a Tuleja je rekao da bi trebalo obezbediti da general bude izolovan od ostalih zatvorenika.

Poljska je 2008. potpisala sporazum sa UN o preuzimanju maksimalno pet haških osudjenika na izdržavanje kazne u Poljskoj, a Sejm poljskog parlamenta dobio je uveravanja od vlade da prihvatanje osuđenika neće pogoršati odnose sa Srbijom.

- Sve zemlje sa prostora bivše Jugoslavije sarađuju sa Haškim tribunalom, pa i Srbija - kazao je tada u debati u Sejmu Igor Đaluk iz Ministarstva pravde.

Poslednji stranac, Nemac Erik Koh, osuđen za ratne zločine tokom Drugog svetskog rata u Istočnoj Pruskoj, preminuo je u poljskom zatvoru 1986. pošto smrtna kazna na koju je osuđen posle rata nikada nije izvršena.

(I. M. / Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • VLADO SIPCIC

    1. decembar 2012 | 19:32

    KAKVA POLJSKA SLOBODAAAAAAAAA PODLI HASKI KRVNICI SLOBODAAAAA SRBIMAAAAAAAAAA SLOBODA SRBIMAAAAAA

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA