Bombardovanje Srbije recept za Siriju?

Američki predsednik Barak Obama i dalje odmerava kako da reaguje povodom navodnih napada hemijskim oružjem u Siriji, dok njegovi saradnici istražuju da li bi operacija "Plemeniti nakovanj", završna faza rata na Kosovu i Metohiji, mogla da posluži kao presedan za akciju u Siriji

  • 15

Vojni savetnici predsednika SAD razmatraju opciju za napad na Siriju po uzoru na NATO bombardovanje SRJ iz 1999. kako bi zaobišli UN, piše "Njujork tajms".

Kako navodi list, američki predsednik Barak Obama i dalje odmerava kako da reaguje povodom navodnih napada hemijskim oružjem u Siriji, dok njegovi saradnici istražuju da li bi operacija "Plemeniti nakovanj", završna faza rata na Kosovu i Metohiji, mogla da posluži kao presedan za akciju u Siriji.

Iako iz SAD još nisu stigle toliko jasne pretnje kao iz Evrope, Obama je u sredu nagovestio da bi moglo da dođe do pokušaja da se zaobiđu tela Ujedinjenih nacija.

Glavni razlog za to je što bi Rusija sigurno stavila veto na bilo kakvu odluku o primeni sile nad režimom predsednika Sirije Bašara al Asada.

- Ako SAD napadnu drugu zemlju bez podrške UN i bez jasnih dokaza o napadima hemijskim oružjem, postavlja se pitanje da li bi to bilo u skladu sa međunarodnim pravom i da li bismo imali podršku saveznika za tako nešto - rekao je Obama za CNN.

On je navode o napadu hemijskim oružjem, za koji još nema dokaza, jer inspektori još nisu na terenu, nazvao velikim događajem koji zaslužuje "ozbiljnu zabrinutost" i naveo da SAD imaju "malo vremena da reaguju".

Iako se on slaže da je neophodno da eksperti UN ustanove da je bilo napada hemijskim oružjem, u Beloj kući se već razgovaralo o presedanima i Kosovu, piše "Njujork tajms". To bi moglo da bude uvod u vazdušni udar sličan onom koji je u Srbiji poznat pod netačnim nazivom "Milosrdni anđeo".

- Kosovo je očigledan presedan za Obamu, jer su i u Siriji ubijani civili, a Rusija ima dugogodišnje veze sa režimom koji je optužen za zločine. Predsednik Bil Klinton je 1999. godine iskoristio podršku NATO i tvrdnje da štiti nenaoružanu, ranjivu populaciju kako bi opravdao 78 dana bombardovanja SRJ - piše list.

Viši zvaničnik je za list potvrdio da je "kosovski presedan" tema na sastancima o Siriji, ali je istakao i da se razmatra da li bi udar iz vazduha imao neželjene posledice, kao što su destabilizacija Libana ili odliv većeg broja izbeglica u Jordan, Tursku i Egipat.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M13

    24. avgust 2013 | 11:29

    Živim za dan kada ce i ovim jAmerima neko doći glave...a desiće se i to, vrlo uskoro... Stalne torture nad drugim narodima, "milosrdne" akcije.

  • Boki

    24. avgust 2013 | 11:26

    E to je ono sto ja kazem. Eto kako smo su nas videli stranci za vreme velikog vladara Milosevica koga neki jos ne mogu da prezale. Jedna evrpska i moredna zemlja je bila tretirana kao Sirija danas.

  • стеван

    24. avgust 2013 | 12:11

    Слушај ти сусјед-ујко за разлику од вас хрвата који генетски имате дара за геноцид срби никад нису били геноцидан народ нити ће кад то да буду. Хрватска је коначно ушла у коло где и припада Еу-четврти рајх и НАТО "милосрдну организацију која широм света чини злочине и геноцид (Авганистан,Ирак,Србија)".

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA