PRVI ČOVEK TRIBUNALA: Oslobađajuće presude su dokaz pravičnosti

Teodor Meron, predsedavajući veća koje je oslobodilo hrvatske generale za zločin nad Srbima u "Oluji", ističe da je Haški tribunal stekao "zasluženu reputaciju nezavisne, pravične i nepristrasne institucije"

  • 4

Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron smatra da je taj sud "stekao zasluženu reputaciju nezavisne, pravične i nepristrasne institucije", čiju pravičnost potvrđuju i oslobađajuće presude.

- Važno je napomenuti da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju krivično gonio osobe sa svih strana u sukobima. Pravičnost Međunarodnog suda potvrđuje činjenica da su neka od suđenja okončana oslobađajućim presudama - napisao je Meron u autorskom tekstu koji objavljuje "Politika".

Tekst je napisan pre nego što je Žalbeno veće Haškog tribunala, kome je predsedavao Meron, donelo oslobađajuće presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, koji su bili optuženi za udruženi zločinački poduhvat sa ciljem uklanjanja Srba iz Krajine silom ili pretnjom sile.

- Osuđujuće presude su izrečene samo u onim slučajevima kada su međunarodne sudije bile mišljenja da je izvedeno dovoljno dokaza koji dokazuju krivicu optužene osobe van razumne sumnje. Uloga Međunarodnog suda kao nepristrasnog presuditelja o činjenicama pomogla je da se utvrdi neutralniji opis sukoba nego što bi to inače bilo moguće - ocenio je Meron.

On je rekao i da je, osim pravosudnog rada Haškog tribunala, posebno ponosan na saradnju tog suda sa pravosudnim sistemima u državama nastalim na području bivše Jugoslavije.

Meron je, ipak, dodao da dostignuća MKSJ "nisu lek za sve probleme s kojima se susreće područje bivše Jugoslavije nakon sukoba devedesetih godina XX veka".

- Neke od aktivnosti suda su na meti kritike, mada me ohrabruje činjenica da su Međunarodni sud, u različitim trenucima, kritikovali širom bivše Jugoslavije pripadnici svih etničkih grupa i predstavnici svih političkih usmerenja. Za mene je to potvrda da je naš rad pravičan i da nije politički motivisan - kaže Meron.

Meronov autorski tekst trebalo je da bude objavljen u "Politici" neposredno pred održavanje međunarodne konferencije "Nasleđe MKSJ u bivšoj Jugoslaviji", zakazane za 22. novembar u Beogradu.

U međuvremenu je doneta oslobađajuća presuda za Gotovinu i Markača, što je izazvalo ogorčenje javnosti, pa je iz Haga stiglo obaveštenje o otkazivanju konferencije, a Vlada Srbije je najavila da će odnose sa Haškim tribunalom svesti na tehnički nivo.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • no comment

    19. novembar 2012 | 08:37

    merone merone,što si ti neki "dobar"čovek,oči ti govore

  • Mikan

    19. novembar 2012 | 11:13

    Na zapadu ništa novo. Sve sam fin,pošten svet,borci za demokratiju,slobodu,jednakost... bla,bla,bla!

  • KKK

    21. januar 2013 | 13:29

    M O R O N

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA