Opasni nasilnici odmah idu u "Lazu Lazarević": Žrtve porodičnog nasilja 24 sata dnevno mogu da se obrate za pomoć

U cilju efikasnog postupanja uvedeni su i dežurni telefoni u klinici "Dr. Laza Lazarević" koji će 24 časa biti dostupni postupajućim tužiocima kao i policiji

  • 1

Opasni nasilnici i osobe sa mentalnim smetnjama koje su sklone porodičnom nasilju od sada će po hitnom postupku biti smeštani u kliniku "Doktor Laza Lazarević".

Formira se radna grupa MUP-a za suzbijanje nasilja nad ženama

Ova mera je predviđena Protokolom o saradnji koji su danas zaključili Prvo, Drugo i Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu sa klinikom "Doktor Laza Lazarević" u cilju efikasnije i još bolje multisektorske saradnje u borbi protiv nasilja u porodici, saopšteno je iz Drugog osnovnog tužilaštva.

Primena Protokola će omogućiti buduće koordinirano i hitno smeštanje lica sa mentalnim smetnjama koja usled tih smetnji ozbiljno i direktno ugrožavaju sopstveni život, zdravlje ili bezbednost i život drugog lica, navode u Tužilaštvu.

U cilju efikasnog postupanja uvedeni su i dežurni telefoni u klinici "Dr. Laza Lazarević" koji će 24 časa biti dostupni postupajućim tužiocima kao i policiji.

Pored ovoga, protokolom su definisane i usluge veštačenja takvih lica, žrtava nasilja.

Foto: A. Nalbantjan

Potpisnici Protokola su i izrazili obostranu volju za korišćenjem različitih terapeutskih modaliteta prema počiniocima nasilja kojima klinika raspolaže, sa ciljem podvrgavanja psiho-socijanom tretmanu učinilaca nasilja i njihovog praćenja kroz primenu psiho-socijanog tretmana .

Očekuje se da će ovaj vid saradnje policije, tužilaštva i klinike značajno poboljšati kavlitet saradnje, budući da je značajno ubrzan postupak smeštaja i veštačenja lica sa mentalnim smetnjama.

Takođe, i kroz stalno učešće predstavnika klinike u radu grupa za koordinaciju i saradnju koje su obrazovane u tužilaštvima u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i čiji rad se u dosadšnjoj primeni zakona pokazao kao najznačajniji u prevenciji nasilnog obrasca ponašanja, navodi tužilaštvo.

Foto: Flickr/Simon & His Camera

Protokol je rezultat zajedničkih predloga i konkretnih mera za hitno delovanje, koji su usaglašeni na ranije održanom sastanku u Ministarstvu pravde Srbije, napominje se u saopštenju.

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici primenjuje se od 1. juna i predviđa niz hitnih mera za sprečanje izvršenja krivičnih dela.

Počinioci nasilja su mahom zavisnici od alkohola, ali i drugih oblika poremećaja ličnosti.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Majas

    20. oktobar 2017 | 13:50

    Opasni nasilnici moraju odmah u cz i na izdrzavanje maksimalne kazne. Za neke je prava steta sto nema vise smrtne kazne. Zato u zatvor zauvek bez mogucnosti pomilovanja, pustanja zbog dobrog vladanja i slicno. Ti ljudi su opasni za spoljni svet i moraju zauvek biti pod kljucem. I tacka...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA