Upravnici zgrada masovno daju otkaze: Kada stanari zaprete, nadležni beže

Iako nema ni punih godinu dana kako su počeli sa radom, profesionalni upravnici već daju „otkaze“ stambenim zajednicama kojima su upravljali, pa tako stanare neretko sačeka obaveštenje o jednostranom raskidu ugovora

  • 12

Od polovine avgusta prošle godine, do danas 772 ljudi u Srbiji dobilo je zvanje „profesionalnog upravnika zgrade“, a veći broj njih „upravlja“ sa između 30 i 40 zgrada.

Međutim, iako nema ni punih godinu dana kako su počeli sa radom, profesionalni upravnici već daju „otkaze“ stambenim zajednicama kojima su upravljali, pa tako stanare neretko sačeka obaveštenje o jednostranom raskidu ugovora.

- Na vašu, a i našu žalost, ali više vašu nego našu, prinuđeni smo zbog konstantnih pretnji i uznemiravanja od strane vaših komšija koji sačinjavaju takozvani i samoproglašen organ ,,radne grupe“ koji nigde u Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada ne postoji, obaveštavamo Vas da jednostrano raskinemo ugovor – ovo obaveštenje dočekalo je stanare jedne zgrade u Beogradu od strane njihovog profesionalnog upravnika.

Zbog pretnji i nemogućih očekivanja, upravnici zgrada su nekada dužni da daju otkaz; Foto: Tanjug/Dragan Stanković

Razloga za raskid ima više, ali su iz ove firme naveli one oko kojih nije mogao da se napravi nikakav dogovor sa stanarima.

- Pretnje su počele od samog početka naše saradnje, iako niste imali ni jednog dinara na računu, od nas se očekivalo da zgradu pretvorimo u palatu bez para. Posao upravnika je da samo organizuje radove u zgradi kao i da prikuplja sredstva kojim će se ti radovi izvršiti, a ne da bude domar, dolazi svaki dan i provodi tu 24 sata. Takođe, s obzirom da ste krenuli od nule u prva tri meseca nikako od babe nije mogla da se napravi devojka - objasnio je stanarima ovaj profesionalni upravnik.

Kamatica je potražila objašnjenje od Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture – šta se radi u slučaju kada profesionalni upravnik da otkaz i u kom roku stanari moraju da pronađu drugog.

- Ugovorom mora da bude utvrđen najduži rok za raskid ugovora u slučaju jednostranog zahteva. Na osnovu zakona o stanovanju i održavanju zgrada utvrđeno je da se promena, u ovom slučaju izbor novog upravnika, registruje u roku od 15 dana od nastanka promene - objašnjavaju u ovom ministarstvu za Kamaticu i dodaju da se profesionalni upravnik bira 2/3 većinom glasova članova skupštine stanara.

Ako se utvrdi da je činio malverzacije, upravnik može ostati bez licence; Foto: Shutterstock

Ukoliko je ugovorom utvrđeno da je otkazni rok profesionalnog upravnika mesec dana, a on obaveštenje o otkazu stavio krajem jula, stanari su dužni da mu isplate i ceo avgust. Nakon izbora novog profesionalnog upravnika, stari mora da izvrši primopredaju dokumentacije i dužnosti oko upravljanja zgradom.

Ako se utvrdi da je profesionalni upravnik proneverio novac sa računa zgrade ili ga nije potrošio u skladu sa odlukama koje je donela stambena zajednica, stanari imaju pravo da ga tuže jer je to krivično delo.

Posao profesionalnih upravnika nije lak kako se u početku činilo, većina se suočava sa pretnjama, a pored toga i nemogućnost naplate usluga je svakako jedan od razloga zbog kojih sve više zgrada ostaje bez profesionalne uprave.

Profesionalni upravnici mogu i izgubiti svoju licencu. To će se desiti u slučaju da propuste jednom godišnje da dostavi važeću polisu osiguranja, zatim ukoliko sud časti Privredne komore Srbije utvrdi da je učinio težu povredu profesionalnih standarda u obavljanju poslova, kao i ako u postupku pred nadležnim organima bude utvrđeno da je svojim radom namerno, odnosno očiglednom nepažnjom naneo štetu.

(Telegraf.rs/Kamatica)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gidra

    26. jul 2018 | 15:17

    Čuj niste domari? Pa šta glumite onda? Domari nam i trebaju da brinu o redovnom održavanju zgrade i zajedničkih prostorija. To i treba biti glavni posao upravitelja a ne pametovanje, špijuniranje i izmišljanje i nepotrebnih poslova samo da bi se utalili u posao.

  • Natalija

    26. jul 2018 | 15:45

    Ako ode grlo od sijalice, prekidač isl u hodniku je li pored njih upravitelja koje bi plaćali ja trebam da ga zamenim ili da čekamo ko će od komšija to dobrovoljno da uradi ili su oni nadležni za to?Ako to im nije posao onda nam i ne trebaju i ako neće otklanjati kvarove.To treba da im je posao i obaveza a ne gnjavaža.

  • Bilo je za očekivanje

    26. jul 2018 | 14:40

    A tako su se nadali lakoj zaradi.😂 Kod nas je važno da se na brzinu donese manjkav zakon pa da nastanu problemi čim počne njegova primena. Ne poštuju se ni ozbuljni zakoni a kamo li nedorečeni.Ti stanari da mogu da se dogovore ne bi im ni trebao upravnik.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA