VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Pametni telefoni beleže konstantan rast (KOLUMNA)

Pametni telefoni su u godinama globalne ekonomske krize jedna od retkih oblasti informacionih tehnologija koja beleži konstantan i nemali rast. U odnosu na isti period prošle godine prodato je čak 33 odsto više uređaja, preciznije 285 miliona

Ove nedelje u svojoj kolumni za dnevni list Informer, prvi čovek kompanije ComTrade i predsednik Atletskog saveza Srbije, Veselin Jevrosimović pisao je o pametnim telefonima, njihovom napretku, i sve većoj popularnosti u slabo razvijenim zemljama.

U nastavku pročitajte deo kolumne.

" Ne tako davno, pisao sam o tome da će u doglednoj budućnosti, brže nego što se to tada činilo, svi mobilni telefoni pripadati kategoriji "pametnih". E sad, čini se da je to vreme pred vratima. Naime, pametni telefoni su u godinama globalne ekonomske krize jedna od retkih oblasti informacionih tehnologija koja beleži konstantan i nemali rast. Već neko vreme njihova prodaja nadmašuje onu takozvanih "fabričkih" mobilnih aparata, odnosno onih koje pogone nestandardizovani operativni sistemi.

Nedavno su stigli rani rezultati prodaje i istraživanja stanja tržišta u prvom kvartalu ove godine. Kao što je i očekivano, rast se nastavlja i to nesmanjenom žestinom. U odnosu na isti period prošle godine prodato je čak 33 odsto više uređaja, preciznije 285 miliona. Zanimljiviji je, ipak, jedan drugi podatak.

Geografski raspored rasta i najuspešnijih rezultata značajno se menja. Dok je u zemljama Zapada očigledno došlo do izvesnog zasićenja i blage stagnacije, Azija, Latinska Amerika i drugi manje razvijeni regioni naglo napreduju. To je dovelo i do promene učešća na tržištu vodećih proizvođača. Udeo Apple-a i Samsunga donedavno je iznosi čak 50 odsto, dok je sada nekoliko procentnih poena niži. Sa druge strane, napreduju Azijski proizvođači koji nude nešto pristupačnije modele namenjene onima koji tek ulaze u svet pametnih uređaja povezanih na Internet.

Uz inicijative za dostupnost interneta u svakom delu planete o kojima sam već govorio, bliži se momenat globalnog umrežavanja i dostupnosti informacija koji bi, makar u izvesnoj meri, trebalo da utiče na poboljšanje kvaliteta života ljudi."

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)