ŽELITE DA NAUČITE DA PROGRAMIRATE? Ove tehnike i jezike svaki početnik mora da zna

Znanje iz oblasti programiranja dostupnije je nego ikada. Danas se programiranje može učiti i online, tj. preko interneta i to može uraditi baš svako. Potrebno je, uz malo discipline, ići stepenicu po stepenicu

Potreba za talentovanim softverskim inženjerima ne jenjava i zato je učenje programskih jezika i dalje aktuelno. Za svakoga ko planira da se ozbiljnije pozabavi programiranjem najvažnije je da zna odakle da počne, tj. kojim redom treba učiti programske jezike. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da na tom putu.

Pre nego što se uhvatite u koštac sa programskim kodom, počnite sa takozvanim "drag and drop" programiranjem.

Reč je o jednoj od najosnovnijih tehnika, koja vam dozvoljava da kod napravite vizuelno, prevlačenjem blokova po ekranu, umesto da ga pišete. Ovako se najlakše shvataju osnove programiranja, bez ulaženja u detalje oko preciznog kucanja programerskih reči i simbola. Postoji puno programa. Za početak, navešćemo Google Blockly kao primer.

Kada savladate osnovni koncept pomoću Drag and Drop tehnike, vreme je da krenete korak dalje, tj. da uz miša koristite i tastaturu. Jedan od najlakših programa za sticanje početnog iskustva je Python. On poznaje malo sintaksi i neće vas izgrditi ako zaboravite neki zarez ili zagradu.

Sledeći koji preporučujemo je JavaScript. Koristi se na svakoj platformi – Windows, Mac, iOS i Android su samo neke. Još jedan razlog da se oprobate u ovom jeziku jeste činjenica da u nekom momentu svaki internet pretraživač koristi JavaScript. Dodatni plus – kada jednom ovladate osnovnim tehnikama u JavaScriptu, ostaće vam znanje za druge jezike.

Treća stepenica može biti Ruby on Rails, ili kraće Rails. Rails je dobar alat namenjen takozvanom pozadinskom programiranju (Back-End). Ruby on Rails je platforma zasnovana na programskom jeziku Ruby, ali je mnogo jednostavnija. Njime se veoma lako prave veb-sajtovi.

Na kraju, upoznajte se sa HTML-om. Iako HTML nije programski jezik, u smislu kao što su to Python, JavaScript i Ruby, biće vam potreban da biste napravili dobar i kompleksan sajt. Jedna od osnovnih razlika između HTML-a i JavaScripta je u tome što se HTML koristi za statične sajtove, dok JavaScript služi za pokretanje interaktivnih komponenata.

Znanje iz oblasti programiranja dostupnije je nego ikada. Danas se programiranje može učiti i online, tj. preko interneta i to može uraditi baš svako. Potrebno je, uz malo discipline, ići stepenicu po stepenicu. Dobru bazu i stručne savete u sferi programiranja za svaku priliku možete potražiti  u nekoj od škola specijalizovanih za oblikovanje IT stručnjaka, kakva je kod nas ITAcademy.

(Telegraf.rs)