Šta bi Apple mogao da uradi ako mu Kina zabrani da proizvodi iPhone u njenim fabrikama?

Da li tehnološki gigant iz Kupertina ima plan za ovakvu situaciju?

Ilustracija: Telegraf/Shutterstock

Huawei je najočiglednija žrtva trgovinskog rata SAD i Kine, ali, vrlo lako se može desiti da i Apple oseti ozbiljne posledice.

I dok izvršni direktor kompanije, Tim Kuk, ne brine previše o tome da bi Kina proizvode njegove kompanije mogla da stavi na "crnu listu" u budućnosti, nije loše imati rezervni plan.

Najbolji primer za to je Huawei koji je navodno počeo da radi na rezervnom planu pre nekoliko godina baš za ovakve situacije.

Naravno, Apple neće moći da uradi previše toga ako Kina odluči da zabrani prodaju iPhonea unutar njenih granica, ali kada je sama proizvodnja uređaja u pitanju, Foxconn veruje da ima plan koji nije teško sprovesti u delo.

Mark Lennihan

Za sve koji ne znaju, Foxconn je trenutno najveća kompanija za proizvodnju uređaja drugih kompanija.

Lista klijenata je duga i neverovatno impresivna i uključuje Xiaomi, Nokiu, Amazon, Sony, Microsoft, Motorolu i Google (da spomenemo samo nekoliko njih).

Ali Appleovi iPhone i iPad uređaji su verovatno najvažnije stvari koje Foxconn proizvodi - u Kini.

Većina fabrika ovog proizvođača je u Kini, iako je njeno sedište na Tajvanu.

Ipak, ovaj gigant je poslednjih godina uložio značajan trud da se proširi i difersifikuje svoje internacionalne operacije.

A jedno tržište je posebno interesantno i za Foxconn, ali i za Apple.

U pitanju je Indija.

Foto: Profimedia/AFP

Apple je nedavno pročeo proizvodnju starijih iPhone modela nakon dugogodišnjih pregovora sa državom.

Sa druge strane, sve je više i više informacija koje ukazuju na to da bi u ovoj zemlji uskoro trebalo da počne proizvodnja i skupljih modela.

A u prilog ovim nezvaničnim informacijama ide i izjava jednog od direktora kompanije koji je izjavio da Foxconn "može da pomogne Appleu da na vreme odreaguje na potrebe koje se pojave unutar tržišta SAD jer kompanija ima dovoljne kapacitete van Kine da ispuni svaki zahtev u slučaju lokalnog embarga".

Drugim rečima, Foxconn bi sam mogao da izađe na kraj sa kompletnom iPhone proizvodnjom bez brige o mogućim zabranama Kine.

Treba spomenuti i da Foxconn nije jedini proizvođač koji bi mogao da priskoči Appleu u pomoć u slučaju "problema" sa Kinom.

U svakom slučaju, čini se da Apple neće imati većih problema ma koliko trgovinski rat postao veliki.

(Telegraf.rs)