Nova revolucionarna tehnologija pretvara plastični otpad iz okeana u hranu i gorivo budućnosti

"Mikrobijalna sintetička biologija" zasnovana je na mikrobima "hakovanih" gena, "programiranih" da razbijaju molekule plastičnog otpada i pretvaraju ih u protein...

Foto: Pixabay

Gomile i gomile plastičnog otpada decenijama unazad guše našu planetu. Međutim, zahvaljujući novoj ideji dvoje naučnika, njihov interesantan plan bi mogao da stavi tačku na zagađenje svetskog mora.

A taj plan, koliko god to neuobičajno zvučalo, predviđa pretvaranje plastičnog smeća u - hranu! Umesto da završi na nekoj deponiji ili da i dalje nastavi da pluta svetskim morima, prerađena plastika bi u bliskoj budućnosti mogla da postane deo ishrane globalne populacije.

Bioinženjer sa Unverziteta u Ilinoisu Ting Lu i biolog sa Tehnološkog univerziteta u Mičigenu Stiven Tektmen osmislili su tehnologiju kojom je moguće plastični otpad pretvoriti u jestivi protein.

Tehnologija koju Lu naziva "mikrobijalna sintetička biologija", zasniva se na mikrobima "hakovanih" gena, koji razbijaju molekule plastičnog otpada i pretvaraju ih u protein.

Iako ovo možda ne zvuči kao najukusniji obrok ikada, rezultat je jestiv protein, po strukturi i sastavu identičan proteinima kakve već jedemo, bez obzira na njihovo poreklo, prenosi Futurism.

Dvojac naučnika, međutim, predviđa mogućnost upotrebe tako dobijenog proteina i u druge svrhe, pa bi se moglo očekivati da bude iskorišćen i kao osnova za nastanak novog goriva budućnosti.

- Mikrobi iz naše okoline su sposobni da katalizuju širok spektar hemijskih reakcija od kojih bi mnoge mogle da nađu svoju primenu u industriji - rekao je Tektmen, dodajući da se njegova laboratorija bavi proučavanjima toga koliko kompleksne zajednice mikroba mogu da "sarađuju" u korist tehnologije i industrije budućnosti.

(Telegraf.rs)