Zbog male greške u "Lajanju na zvezde", Zdravku Šotri pretila zatvorska kazna: Ovo nije smelo da se desi
Reditelj Zdravko Šotra preminuo je danas, 8. oktobra, u 93. godini, a za sobom je ostavio bogatu riznicu filmova. Međutim, jedna od grešaka u tim filmovima dugo se prepričavala.
U filmu "Lajanje na zvezde" našem reditelju Zdravku Šotri, promakla je slika Svetog Save u učionici, zbog koje se u vreme radnje filma mogla dobiti zatvorska kazna.
Iako se radnja filma dešava 1963. godine, u periodu SFRJ, na jednom od kadrova nehotice se pojavljuje slika Svetog Save, što je u to vreme bilo apsolutno neprihvatljivo.
S obzirom na tadašnju politiku u kojoj su vladale striktne antireligiozne mere, slika Svetog Save na zidu mogla je izazvati ozbiljne posledice - od "crne liste" pa čak do mogućnosti zatvorske kazne.
U društvu koje je bilo protiv slavljenja religijskih običaja i obožavanja svetaca, ovakav detalj nije smeo da se pojavi na ekranu.
Iako je scena komična i u filmu uopšte ne deluje kao greška, činjenica je da je ovaj detalj mogao da ima ozbiljne posledice da je otkriven u to vreme.
(Telegraf.rs/Informer)