Knjiga od izmeta slona, fetusa ovaca, pirinča: Izabrali smo 10 najzanimljivijih u beogradskom muzeju

Da biste obišli sve prostorije ovog muzeja, potrebno vam je nekoliko sati, a mi vam donosimo ono što je našem oku bilo najzanimljivije

Foto: A. Nalbantjan

Muzej knjiga i putovanja prepun je veoma vrednih i jedinstvenih artefakata, a njegove prostorije nalaze se u porodičnoj kući putopisca Viktora Lazića, na Banjici.

Lazića svi znate kao strastvenog avanturistu, koji je u jednoj Ladi Nivi obišao svet, ali ekipu "Telegrafa" je na vratima ove prave svetske riznice dočekao njegov otac. "Viktor je na putu, vraća se tek u septembru, ali ja ću vam pokazati sve ono što smo mi generacijama skupljali", govori nam dok otvara, pa možemo reći, vrata sveta.

Dobrodošli u pravu svetku riznicu; Foto: A. Nalbantjan

Da biste obišli sve prostorije ovog muzeja, potrebno vam je nekoliko sati, a mi vam donosimo artefakte koji su našem oku bili najzanimljiviji:

1. KNJIGA OD SLONOVOG IZMETA

Slon je najčešća životinja na Tajlandu, a kako ostavlja velike količine izmeta, Tajlanđani nisu znali šta više da rade sa njim, pa su odlučili da ga upotrebe za izradu papira. Kako je slon vegetarijanac, njegov izmet sadrži visok nivo celuloze, što pogoduje pravljenju papira.

Knjiga od slonovog izmeta; Foto: A. Nalbantjan

2. KNJIGA DUGA 7 METARA

Duga je sedam metara, a svedoči o jednom kineskom festivalu. Nju je naslikao kineski umetnik koji je nekoliko dana pratio tu manifestaciju. Kada bi se raširila, na platnu bi se videlo kako je kroz prizmu umetnika izgledao taj festival, etapno, po danima.

Knjiga duga sedam metara; Foto: A. Nalbantjan

3. JESTIVA KNJIGA OD PIRINČA

Imale su je mahom bogate kineske porodice, koje su tu knjigu držale u špajzu. U njoj su pisane razne pesme, a domaćini bi govorili "neka je, nikada se ne zna da li će zatrebati". Ta rečenica odnosila se na mogućnost izbijanja rata, glad i nemaštinu, kada bi ova knjiga mogla da se skuva i od nje se napravi kaša.

Knjiga od pirinča; Foto: A. Nalbantjan

4. KNJIGA OD FETUSA OVCE

Pastiri su često nailazili na pobačene fetuse ovaca, sakupljali bi ih i pravili od njih materijal na kom su pisali. U nedostatku papirusa, nastajale su ove knjige.

Foto: A. Nalbantjan

5. BUDISTIČKI MOLITVENIK

Vrteći ovaj molitvenik, izgovarale bi se mantre i tantre, a on bi se okretao u krug. Levom rukom se okreće u smeru kazaljke na satu. Simbolični ispisi koji su se nalazili unutra, "cirkulisali bi" i tako molitva, prema verovanju, stiže pre tamo gde je upućena.

Foto: A. Nalbantjan
Foto: A. Nalbantjan

6. KONFUCIJANSKI MOLITVENIK NA ŠTAMPIĆIMA OD BAMBUSA

Pravljen je od bambusovog drveta, a štapići su iste dužine i širine kao štapići za jelo, jer je u drevnoj Kini knjiga bila hrana za dušu. Ispisani su tako da simobilzuju tok reke, kao neprestanog kretanja životnog.

Konfucijanski molitvenik; Foto: A. Nalbantjan

7. VERSKI ZAPIS STAR VIŠE OD 3 VEKA

Na ovom zapisu koji je zamotan, nalazi se budistička molitva stara preko 300 godina.

Molitvenik star preko 300 godina; Foto: A. Nalbantjan

8. PRVA POVELJA O LJUDSKIM PRAVIMA

Vladar Kir je dao nalog svojim pisarima da klinastim pismom na glinenom valjku ispišu da Vavilonci nisu roblje i da imaju pravo na stanovanje i to je ispisano na ovo valjku. Tu povelju podario je jednom hramu i valjak je 1827. godine pronašao jedan engleski arheolog i istraživač. Original se nalazi u Londonu, mala količina kopija je urađena i jedna je kod nas.

Prva povelja o ljudskim pravima; Foto: A. Nalbantjan

9. KNJIGA SA OBAVEZNIM TETOVAŽAMA, NA DUDOVOJ KORI

Dolazi iz države Mjanmar (nekadašnja Burma), a govori o tome da čovek ako nije istetoviran, njegov duh je ugrožen. Što je više iscrtan, to mu je duh više zaštićen. U celoj državi ako vidite nekoga da nije iscrtan, znajte da nije iz Mjanmara. Njihovi tatu majstori nanose crteže na telo. Izgledaju kao dečije crteži, međutim kada se nanesu na telo sasvim drugačije izgledaju.

Foto: A. Nalbantjan

10. KNJIGA OD LJUDSKIH KOSTIJU

Dolazi iz plemena "Batak", napisana je na palminom lišću, a korice su najverovatnije od ljudskih kostiju, jer to pleme su bili ljudožderi do pre 70 godina. Da bi oni pojeli čoveka, moralo je da zaseda veće staraca i da tu osobu koju će da pojedu proglase životinjom. Osoba koju oni više nisu smatrali čovekom, već životinjom, bila je ona koja je počinila neka nedela prema plemenu: ubijala je, silovala i sl.

Foto: A. Nalbantjan

TEŠKO JE BILO ODLUČITI SE ZA 10 ARTEFAKATA

Stoga, donosimo vam još neke od artefakata, a vama savetujemo da posetite ovaj muzej.

Posete su: četvrtkom, petkom i subotom, a obilazak ovog fantastičnog kulturnog dobra, telefonski se zakazuje. Muzej se nalazi na Banjici u Ulici Josipa Slavenskog 19a. Ovde pogledajte informacije o zakazivanju poseta.

Budistički molitvenik; Foto: A. Nalbantjan
Mongolski molitvenik sa ćilibarom; Foto: A. Nalbantjan
Knjiga o umeću ratovanja; Foto: A. Nalbantjan
Prsluk od ljuskih kostiju, koje je Viktor dobio od jednog afričkog plemena; Foto: A. Nalbantjan
Kuran u svojoj veličanstvenoj kutiji, koja je kao i korice knjige izrađivana 2 godine; Foto: A. Nalbantjan
Molitvenik; Foto: A. Nalbantjan
Mnoštvo artefakata koje je Viktor doneo iz raznih delova sveta; Foto: A. Nalbantjan
Molitvenik u obliku lepeze; Foto: A. Nalbantjan
Knjiga na pergamentu iz Etiopije; Foto: A. Nalbantjan
Fosil star hiljadama godina; Foto: A. Nalbantjan

(S. Čenad - s.cenad@telegraf.rs)