HAOS U BUDIMPEŠTI: Migranti kampuju ispred železničke stanice! (FOTO)

Žičana ograda, duga 175 kilometara nije uspela da zadrži migrante, niti će, a njihov broj je iz dana u dan sve veći

Dva dana nakon što je Budimpešta saopštila da je dva dana pre roka završena prva faza izgradnje žičane ograde duž mađarsko-srpske granice, na međunarodnoj železničkoj stanici Keleti dogodio se haos, kada je više stotina migranata pokušalo da uđe u voz za Nemačku.

Migranti blokirali železničku stanicu u Budimpešti! (VIDEO)

Žičana ograda, duga 175 kilometara nije uspela da zadrži migrante, niti će, a njihov broj je iz dana u dan sve veći.

Do kraja oktobra Mađari bi trebalo da izgrade još jednu ogradu, ovoga put zid visok četiri metra koja bi, kako navodi Dojče vele, trebalo da zaštiti Mađarsku i Evropsku uniju od izbeglica.

Inače, samo tokom jučerašnjeg dana iz Mađarske na bečku železničku stanicu "Vestbanhof" stiglo rekordnih 3.650 izbeglica.

Mađarska, jedna od evropskih zemalja najviše pogođenih migrantskom krizom, saopštila je da je u nju od početka godine ušlo 156.000 izbeglica.

Prema podacima koje je objavio mađarski MIP, oko 142.000 ljudi tražilo je azil u u toj zemlji, uključujući 45.000 izbeglica iz Sirije, preneo je AP.

Železnička stanica u Budimpešti je jutros privremeno zatvorena da bi zatim ponovo oko 10 časova bila otvorena za saobraćaj, ali ne i za migrante kojima je zabranjen ulaz, objavila je mađarska agencija MTI.

Oko 500 migranata - muškaraca, žena i dece - pokušalo je da uđe u poslednji voz za Beč a nakon zatvaranja stanice, kako je izvestio Rojters, gnevno je demonstriralo, tražeći ponovno otvaranje stanice i da im se omogući da otputuju za Nemačku.

Zbog podizanja ograde Mađarska je skoro svakodnevno na meti kritika drugih članica Unije.

Tako je francuski šef diplomatije Loran Fabijus nedavno kritikovao "skandalozan" stav jednog broja istočnoevropskih zemalja prema izbegličkoj krizi, posebno ukazujući na mađarsku žičanu ogradu, a austrijski kancelar Verner Fajman je ocenio da je pogrešno misliti da zidovi, poput onog u Mađarskoj, rešavaju probleme.

Zbog toga je danas ambasador Austrije u Budimpešti pozvan na konsultacije, a šef mađarske diplomatije Peter Sijarto poručio da se "od lidera susedne zemlje očekuje da daje komentare pošto je shvatio činjenice, a ne da tvrdi nešto što je pogrešno".

Reporter Tanjuga je proteklog vikenda svedočio ilegalnom prelasku izbeglica s Bliskog istoka preko žičane ograde na teritoriju Mađarske.

Iako granicu mogu da pređu legalno, oni to čine ilegalno jer ne žele da budu odvedeni u mađarske prihvatne centre gde su, kako tvrde, uslovi veoma loši i gde ih drže od sedam do 10 dana što je, kažu, za njih gubljenje vremena.

Migranti ne žele da u Mađarsku uđu na legalnim prelazima jer tu moraju da ostave otisak prsta, a to ih plaši jer veruju da će u tom slučaju morati tu i da ostanu, a oni to nikako ne žele.

U najvećem broju, čak 90 odsto, njihiov cilj je Nemačka, a potom i poneka od skandinavskih zemalja.

Kako migranti kampuju ispred međunarodne železničke stanice Keleti u Budimpešti možete pratiti uživo OVDE.

Od sada pratite Telegraf i na Vajberu!

(Telegraf.rs/ Tanjug)