Sedamnaest godina od pogibije 16 radnika RTS u NATO bombardovanju!
Za ovaj ratni zločin do sada je jedino odgovarao Dragoljub Milanović, tadašnji direktor RTS-a, koji je izdržao kaznu zatvora od 10 godina
Od tragične pogibije 16 radnika Radio televizije Srbije u NATO bombardovanju, prošlo je 17. godina, a napad je izvšen uprkos činjenici da se vojna sila ne sme upotrebljavati nad civilnim, medijskim objektima.
Svuda oko mene su bile mrtve kolege: Ispovest radnika RTS koji je preživeo bombardovanje! (VIDEO)
U agresiji NATO pakta, u zgradi u Aberdarevoj ulici, živote su izgubili šminkerka Jelica Munitlak (28), video-mikser Ksenija Banković (28), tehničar u razmeni Darko Stojmenovski (26), tehničari u masteru Nebojša Stojanović (27) i Branislav Jovanović (50), radnici obezbeđenja Dragorad Dragojević (27), Dejan Marković (39) i Milan Joksimović (47), kao i električar Dragan Tasić (31), kamerman Aleksandar Deletić (31), tehničari Slaviša Stevanović (32) i Ivan Stukalo (34), dizajner programa Siniša Medić (32), precizni mehaničar Milan Janković (59), režiser programa Tomislav Mitrović (61) i monter Slobodan Jontić (54).
Da podsetimo, u znak sećanja na poginule medijske radnike RTS, nedaleko od zgrade javnog servisa, u beogradskom Tašmajdanskom parku podignut je spomenik “Zašto?”. To je pitanje na koje se godinama unazad nije odgovorilo porodicama i prijateljima nastradalih.
U Košutnjaku je prošle godine otvoren spomen-park “Da se ne zaboravi”, u kome je zasađeno 16 stabala, tačno onoliko koliko je života uzalud izgubljeno.
U proleće svake godine, u znak sećanja na poginule radnike RTS-a održava se i memorijalni turnir u malom fudbalu sa nazivom “Igrajmo za 16″.
Inače, za ovaj ratni zločin do sada je jedino odgovarao Dragoljub Milanović, tadašnji direktor RTS-a, koji je izdržao kaznu zatvora od 10 godina zbog toga što nije preduzeo neophodne mere da zaštiti i evakuiše zaposlene uprkos pretnjama da će se izvršiti vazdušni napad na zgradu RTS.
Opširnije u video prilogu koji sledi:
(Telegraf.rs)