SREĆAN NAM sveCki DAN PISMENOSTI: Srbi na mapi PISMENOSTI gori od Crnogoraca, a šta mislite gde su Hrvati?

Kao prva na listi izdvojila se Severna Koreja, u kojoj je stopa pismenosti 100 odsto - dakle, nema nepismenih

Na Međunarodni dan pismenosti, koji se obeleževa 8. septembra sa ciljem da podigne svest o važnosti opismenjavanja za pojedince, zajednicu i čitavo društvo, "World by map" izradio je mapu sveta prema statističkim podacima o procentu (ne)pismenih u državama za 2015. godinu.

DANAS JE DAN PISMENOSTI: Ovo su najčešće gramatičke greške na Fejsbuku!

Kao prva na listi izdvojila se Severna Koreja, u kojoj je stopa pismenosti 100 odsto - dakle, nema nepismenih. Sledi Letonija (99,9 odsto), Azerbejdžan, Kuba, Estonija, Gruzija, Kazahstan, Litvanija, Poljska, Tadžikistan i Ukrajina dele treće mesto (99,8 odsto pismenih).

Susedna Hrvatska našla se na 22. mestu ove liste, uz stopu od 99,3 odsto pismenih, Mađarska je na 25. mestu (99,1 odsto), Rumunija na 32. (98,8 odsto), Crna Gora na 33. mestu (98,7 odsto), Bosna i Hercegovina na 34. mestu (98,5 odsto). Srbija je na 39. mestu od ukupno 160 zemalja, uz stopu pismenosti od 98,1 odsto. Ovo mesto delimo sa Argentinom i Španijom.

Makedonija je na 42. mestu - stopa pismenosti je 97,8 odsto, a kod dragih nam Grka 97,7 odsto, što im je donelo 45. mesto na listi.

Države u kojima je prisutan najveći broj nepismenih su Niger (samo 19,1 odsto pismenih), slede Južni Sudan (27 odsto pismenih), Gvineja (30,4 odsto pismenih), Burkina Faso (36 odsto pismenih), Centralnoafrička Republika (36,8 odsto pismenih).

Lista je napravljena na osnovu broja ljudi koji su funkcionalno pismeni, odnosno onih koji znaju da čitaju i pišu. Da bismo otišli korak dalje od toga, podsetite se pravopisnih i gramatičkih grešaka koje najčešće pravimo:Stope (ne)pismenosti među mladima starosti između 15 i 24 godine zapravo su test sistema obrazovanja. Generalno gledano, prema Unicef-ovim podacima, stopa pismenosti je u poslednje dve decenije porasla sa 83 na 91 odsto, dok se broj nepismenih mladih smanjio sa 170 na 115 miliona.

Stope (ne)pismenosti među mladima starosti između 15 i 24 godine zapravo su test sistema obrazovanja. Generalno gledano, prema Unicef-ovim podacima, stopa pismenosti je u poslednje dve decenije porasla sa 83 na 91 odsto, dok se broj nepismenih mladih smanjio sa 170 na 115 miliona.

Više nepismenih, nimalo iznenađujuće, imaju siromašnije zemlje, a ukupno gledano, više je nepismenih žena nego muškaraca. Prema poslednjih podacima od ukupnog broja nepismenih, 59 odsto su žene, čemu sigurno doprinosi nemogućnost školovanja u nekim nerazvijenim zemljama.

(Telegraf.rs / Agencije)