SVE SE VIŠE ZADUŽUJEMO: Evo kakav kredit može da pomogne Srbima da se izvuku iz rupe bez dna!

U Udruženju banka Srbije kažu da je prosečna zaduženost građana Srbije je 940 evra. Od tog iznosa, 867 evra iznose krediti, 30 evra minusi po tekućim računima, 38 evra kreditne kartice i šest evra lizinig ugovori

Građani Srbije se i dalje dosta zadužuju kod banaka, a sve češće uzimamo i refinansirajuće kredite,  čiji je broj od početka godine porastao za 30 odsto.

EVO ŠTA MORATE DA ZNATE KADA UZIMATE STAMBENI KREDIT: Ovi saveti mogu mnogo da vam pomognu u životu!

Prosečan korisnik ove vrste pomoći mesečno bankama plaća 20 000 dinara za zaostale dugove, a traži i dodatnih 5 000 evra kako bi zatvorio postojeće kredite, dozvoljeni minus i kreditne kartice. Bitno mu je da od banke dobije što duži rok otplate, a za to je spreman da da i četvrtinu svoje plate, pokazalo je istraživanje portala Kamatica, a prenosi "Politika".

Čak 60 odsto ukupno odobrenih kredita su keš krediti, a 70 odsto tih pozajmica je sa rokom otplate dužim od pet godina.

POSAO U NEMAČKOJ ZA 2.770 RADNIKA IZ SRBIJE: Evo koga i šta sve traže!

U Udruženju banka Srbije kažu da je prosečna zaduženost građana Srbije je 940 evra. Od tog iznosa, 867 evra iznose krediti, 30 evra minusi po tekućim računima, 38 evra kreditne kartice i šest evra lizinig ugovori. Iz Udruženja tvrde da je to najniža zaduženost u regionu, a jedino je u Makedoniji slična situacija.

Prema podacima Narodne banke Srbije, kamatne stope na novoodobrene dinarske kredite u padu su već tri godine, a taj trend najviše ide na ruku građanima sa stambenim kreditima. Oni koji su do njih došli po nekim nepovoljnim kamatnim stopama, sada ih uglavnom refinansiraju u drugim bankama koje nude niže kamate. Međutim, dužnici u toj računici moraju da misle i na neke druge okolnosti, kao što su troškovi refinansiranja i drugi nameti banaka, jer ponovo moraju da prođu komplikovanu proceduru dobijanja kredita, kao i prvi put.

- Ovakve kamatne stope podstiču tražnju za kreditima. Međutim, tražnja ne raste znatnije zbog niskog standarda građana. U narednom periodu tražnja za kreditima više će zavisiti od rasta standarda nego od kamata - kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije za "Politiku".

NEPRESTANA BORBA ZA KLIJENTE: Banke vam nude KROV NAD GLAVOM preko ISTORIJSKI JEFTINIH kredita!

Bankari često ističu da se u ovom trenutku refinansiranje stambenih kredita gotovo izvesno isplati, naročito kada nije isplaćeno više od pola kredita, jer u prvim godinama otplate najveći deo rate ide na otplatu kamate.

Iz ovog Udruženja kažu da su kamatne stope za stambene kredite niže u Srbiji nego u ostatku regiona, dok su one za potrošačke i gotovinske kredite na nivou proseka.

(Telegraf.rs)