U NOVOJ VLADI CRNE GORE NEMA SRBA: Ovo su "nove političke okolnosti" (FOTO)

U novoj crnogorskoj vladi nema predstavnika Srba, što je Marković objasnio "novim političkim okolnostima"

Crna Gora je u ponedeljak dobila novu, 41. vladu, koja će imati 19 ministarstava i dva potpredsednika, na čelu sa premijerom Duškom Markovićem.

CRNA GORA DOBILA NOVU VLADU: Premijer je Duško Marković (FOTO) (VIDEO)

Marković je na toj poziciji zamenio Mila Ðukanovića, koji je na toj poziciji odslužio šest mandata, što ga po dužini vladanja i broju mandata čini političarem koji je najduže obavljao premijersku dužnost u crnogorskoj istoriji.

Vlada je izabrana jednoglasno na sednici kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicionih stranaka i koalicija. Oni su odlučili da bojkotuju sednice Skupštine sve dok pokušaj terorističkog napada u izbornom danu ne dobije sudski epilog.

Marković, koji je i zamenik predsednika DPS-a, je u svom ekspozeo poručio da će nova vlada uvesti državu u NATO, posvetiće se odnosima sa susedima, EU, SAD i Kinom i nastojaće da prevaziđe nerazumevanje u odnosima sa istorijskim saveznikom Rusijom. Premijer je najavio zatvaranje svih poglavlja do 2019. On je pozvao opoziciju da se priključi vlasti kako bi radili zajednički za dobro Crne Gore.

Crnogorska vlada izabrana je mesec i po dana nakon izbora, a parlamentarnu većinu osim DPS-a čine Socijaldemokrate, novoformirana stranka čiji je predsednik Ivan Brajović, bivši kadar SDP-a, dugogodišnjeg koalicionog partnera DPS-a. Sa njima su i manjine - Bošnjačka stranka, koalicija albanskih partija "Albanci odlučno" i Hrvatska građanska inicijativa.

Zanimljivo je da su se u izvrnoj vlasti našla samo dva ministra iz prethodne vlade, što se u Podgorici tumači kao diskontinuitet u kadrovskom smislu u odnosu na prethodnu vladu.

SASTAV CRNOGORSKE VLADE:

- Predsednik Vlade, Duško Marković

Rođeni Mojkovčanin, političku karijeru počeo je u opštinskim organima, da bi početkom devedesetih bio izabran za sekretara vlade. Od 2005. bio je šef Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB), nakon čega ga je naimenovan za ministra pravde i potpredsednika vlade za politički sistem. Crnogorski mediji nazvali su ga "Putin iz Mojkovca", predviđajući da će vladati čvrstom rukom.

- Potpredsednik Vlade, Zoran Pažin

Rođen u Šibeniku, a diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu. Pravničko iskustvo sticao radeći kao sudijski pripravnik i stručni saradnik u Osnovnom sudu u Danilovgradu i Osnovnom sudu u Pljevljima. Izabran za sudiju Osnovnog suda u Podgorici 2000.godine. Od 2008.- 2012. potpredsednik Udruženja pravnika Crne Gore.

- Ministarstvo spoljnih poslova, Srđan Darmanović

Rođen na Cetinju. Vanredni profesor komparativne politike na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore. Osnivač i prvi dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore. Član Venecijanske komisije pri Savetu Evrope. Osnivač i predsednik Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM). Ambasador Crne Gore u SAD-u (2010).

- Ministar za evropske poslove, Aleksandar Pejović

Rođen u Kotoru. Magistarske studije iz međunarodnih odnosa - evropskih i studija Jugoistočne Evrope završio je na Fakultetu državne uprave i političkih nauka na Nacionalnom univerzitetu Grčke u Atini. Od 2010. do 2012. pokrivao je dužnost ambasadora – šefa Misije Crne Gore pri EU, kao i dužnost stalnog predstavnika – ambasadora Crne Gore. U Ministarstvu inostranih poslova Crne Gore radi od 2000.

-Ministarstvo nauke, Sanja Damjanović

Rođena je u Nikšiću, a završila je studije na Fakultetu za fiziku u Beogradu. Doktorske studije završila je u Hajdelbergu a bila je predavač na Univerzitetu "Rupreht-Karl", koji je među najstarijim na svetu. Doktorirala je 2002. godine i angažovana je na projektima Evropskog instituta za fiziku u Švajcarskoj, poznatog kao CERN.

- Ministarstvo za javnu upravu, Suzana Pribilović

Rođena u Budvi a diplomirala je na beogradskom Pravnom fakultetu 1998. godine. U novoformirano ministarstvo dolazi sa mesta potpredsednice opštine Budva, i slovi za desnu ruku bivšeg gradonačelnika Srđe Popovića. Započela preispitivanje i raskidanje svih štetnih ugovora koje je zaključivalo bivše opštinsko rukovodstvo.

- Ministarstvo odbrane, Predrag Bošković

Dosadašnji ministar prosvete, rođen u Pljevljima. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Podgorici 1996. godine, a magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Završio je više specijalizacija iz oblasti ekonomskih i političkih nauka. Profesionalnu karijeru je započeo kao predavač na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Bio je poslanik u Skupštini Crne Gore, zamenik ministra spoljnih poslova Srbije i Crne Gore i ministar ekonomije u Vladi Crne Gore.

- Ministarstvo ekonomije, Dragica Sekulić

Rođena je u Podgorici. Bila je i pomoćnik ministra ekonomije za energetsku efikasnost, šef IPA kancelarije Ministarstva ekonomije.  Od avgusta ove godine ona je predsednica upravnog odbora državnog preduzeća Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE). Bila je savetnica u Ministarstvu ekonomije.  Za šefa pregovaračkog tima za poglavlje 15 – Energetika imenovana je  2013. godine.

- Ministarstvo finansija, Darko Radunović

Na tu poziciju je došao sa mesta glavnog izvršnog direktora Prve banke. Dugo je radio u bankarskom sektoru, gde je bio na rukovodećim pozicijama u nekadašnjoj Jugobanci, Euromarket banci i NLB banci iz koje je u martu 2014. prešao u Prvu banku. Sa tadašnjom direktorkom Jugobanke Radmilom Kalezić, čiji je bio pomoćnik, hapšen je u aprilu 1995. zbog sumnje da su proneverili novac kako bi na račun Jugobanke iz Beča uvezli cigarete.

- Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Pavle Radulović

Rukovodio je mnogim milionskim infrastrukturnim i graditeljskim projektima dok je bio menadžer glavnog grada, u vreme gradonačelnika Miomira Mugoše rukovodio je izgradnjom obilaznice, gradskog parlamenta, biblioteke, sportske zone, nekoliko mostova, poslovnih centara i šoping molova.

- Ministar unutrašnjih poslova, Mevludin Nuhodžić

Jedan od retkih partijskih prvoboraca u Markovićevom kabinetu, a karijeru je uglavnom gradio u parlamentu i na terenu. Karijeru je počeo u Savezu kominista, a dobar politički instinkt pokazao je prelaskom iz Beograda u Podgoricu uoči raspada SKJ. Pedesetsedmogodišnji Bjelopoljac  je jedan od retkih ministara koji ima dve fakultetske diplome, ali i decenijski staž u predsedništvu DPS-a.

- Ministar sporta, Nikola Janović

Proslavljeni vaterpolista, jedan od lidera prve generacije crnogorskog nacionalnog tima i nekadašnji kapiten vaterpolo reprezentacije, karijeru je počeo u matičnom kotorskom Primorcu, a kao 18-godišnjak je pošao u Beograd da se školuje i pojačao Crvenu zvezdu. U karijeri je osvojio praktično sve, i to sa tri reprezentacije - sa Jugoslavijom (EP), SCG (SP) i Crnom Gorom.

- Ministar kulture, Janko Ljumović

Rođen je u Nikšiću i radi kao producent i vanredni profesor na Fakultetu dramskih umetnosti na Cetinju. Završio je produkciju na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti, blisko sarađujući sa profesoricom Milenom Dragićević Šešić. Autor je, urednik i kourednik sedam knjiga i publikacija.

- Ministarstvo poljoprivrede, Milutin Simović

Poslanik DPS-a i nekadašnji potpredsednik Skupštine. Na Poljoprivrednom institutu bio viši istraživač u Zavodu za ratarstvo i povrtarstvo.  Počinje 1997. godine kao pomoćnik ministra u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Zatim je - u sedam vlada, od 1997. do 2010. godine - ministar poljoprivrede.

- Ministarka bez portfelja, Marija Vučinović (Predsednica HGI)

- Ministarstvo prosvete, Damir Šehović

Predavač na državnom Ekonomskom fakultetu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Podgorici 2004. a magistrirao i doktorirao u Beogradu. Od 2005. postao je predavač na Ekonomskom fakultetu u Podgorici.

- Ministarstvo zdravlja, Kenan Hrapović

Po struci je ekonomista, ali ima širok spektar znanja - od policijskog, do direktorskog u Fondu za zdravstveno osiguranje i Radio difuznom centru. Tamo je postavljen lani, nakon što je smenjen kadar SDP-a. Hrapović je u Fond zdravstva izabran 2010. kao funkcioner SDP-a, gde je ostao do 2015. kao član Predsedništva Socijaldemokrata.

- Ministarstvo saobraćaja, Osman Nurković

Rođen u Rožajama, najbliži je saradnik šefa Bošnjačke stranke Rafeta Husovića. Nurković, ekonimista iz Rožaja, školovan u Prištini, od početka karijere radio je u državnim preduzećima i državnoj upravi. Nakon RO "Napredak", radio je u ugašenom "Gornjem Ibru" iz Rožaja, zatim u fabrici za proizvodnju papira "Dekor", koja takođe više ne postoji.

- Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Kemal Purišić

Iako ga u Bošnjačkoj stranci opisuju kao opozicionara, Kemal Purišić uvek je bio čovek od poverenja Rafeta Husovića. Stranački lider prepustio mu je 2006. godine pregovore o Ustavu, a u komisiji koja je radila na izradi izbornog zakona zalagao se sa garantovane mandate manjinama.

- Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Mehmet Zenka (Predsednik Demokratske unije Albanaca)

(Telegraf.rs/ Tanjug)