Nestašica lekova u apotekama: Građani Srbije besni, jer je razlog neverovatno bezobrazan!

- Formule za bebe zaista nedostaje, a dobavljači nam poslednjih nedelja dostavljaju i manje količine nekih lekova koji imaju širok spektar indikacija - kažu u apotekama

Formulu za bebe jednog stranog proizvođača, ali i neke druge lekove šire upotrebe, gotovo je nemoguće naći u apotekama ovih dana, a apotekari nezvanično kažu da je nova nestašica trik dobavljača i uvod u nova poskupljenja.

Ovo je jedini način da znate da u apoteci ne dobijate lažni lek

Velika promena: Od maja ćete potpuno drugačije podizati lekove na recept

- Ceo dan sam šetala po beogradskim apotekama, pokušavajući da pronađem jednu vrstu formule za beeb za uzrast od godinu dana. Međutim, formule na koju je moje dete naviklo nije bilo nigde, a u poslednjoj apoteci, farmaceut mi je otkrio da uzalud tražim, jer su dobavljači značajno smanjili količine ovih proizvoda, pošto se od marta očekuje novo poskupljenje - rekla je za Blic jedna mama sa Zvezdare.

U apotekama su potvrdili da određenih proizvoda nema već neko vreme.

- Formule za bebe zaista nedostaje, ali više ona specijalizovana pakovanja, na primer za prevremeno rođenu decu, nego klasični proizvodi. Dobavljači nam poslednjih nedelja dostavljaju i manje količine nekih lekova koji imaju širok spektar indikacija, zatim i zdravu hranu i kozmetiku za stariju decu jedne domaće marke. Cene skoro svih proizvoda su skočile nakon Nove godine, ali izvesno je da će neki lekovi uskoro opet poskupeti, jer fabrike menjaju uslove koje imaju prema nama, što će uticati i na cenu njihovih proizvoda - rekli su nam u jednoj apoteci.

Oni su dodali da, kada lekovi zafale, od dobavljača dobijaju različita objašnjenja.

- Za nestašicu uvoznih lekova kažu da se čeka atest, dok domaći proizvođači ne dostavljaju produkte za čiju im proizvodnju fali neka suspstanca. Češće nedostaju lekovi sa našeg tržišta, mada ništa duže od mesec dana - objašnjavaju apotekari.

Udruženja za zaštitu potrošača apeluju na nadležne službe da obmanama trgovaca stanu na put.

- To je već postao steroprip srpskih trgovaca - stvori se veštačka nestašica i panika, a onda kada se proizvod opet pojavi, kupci se i ne bune što je osetno skuplji. Ako se ovaj scenario trenutno odvija, Ministarstvo trgovine i Agencija za lekove bi trebalo da reaguju, pojačaju inspekciju i firmama koje radi profita uskraćuju lekove ukinu licencu. Potreban nam je veći broj tržišnih inspektora i stroži nadzor - rekao nam je Goran Papović iz Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine.

(Telegraf.rs / Blic)