POLICIJA RAZOTKRILA METODE PREVARANATA: Najčešće varaju na ovih četiri načina, prvi je najopasniji

Policija apeluje na starije osobe da ne puštaju u svoj dom nikakve službene osobe radi besplatne masaže, provere novca, povraćaja poreza ili uzimanja otisaka prstiju s novčanica ili nakita

Zagrebačka policija obavila je analizu krivičnih dela drskih krađa i prevara na štetu starijih osoba i ustanovila da se svake godine povećava broj upravo takvih zločina. S obzirom na to da su stariji građani u velikom broju slučajeva lakoverni i u strahu ako žive sami, policija je objavila upozorenje kako da prepoznaju lopova i šta da učine da se eventualna pljačka i napad unapred spreči.

Nova telefonska prevara: Ako vas neko pozove i pita: "Da li me čujete?", SPUSTITE SLUŠALICU

SRPSKE BANKE ŠALJU DRAMATIČNO UPOZORENJE: Ako dobijete ovu poruku možda ste na meti lopova

Oni apeluju na osobe starije životne dobi da ne puštaju u svoj dom nikakve službene osobe radi besplatne masaže, provere novca, povraćaja poreza ili uzimanja otisaka prstiju s novčanica ili nakita, a osobama koje brinu o njima savetuju da ih upute u mere zaštite kako ne bi postali žrtve.

Objavu PU zagrebačke prenosimo u celosti:

Prvi način je da kada se prevarant žrtvi lažno predstavlja kao medicinski radnik ustanove koje pruža medicinske usluge, a koji najčešće nude besplatnu masažu, a sve kako bi samo ušli u stan. Dok jedna osoba masira žrtvu, druga osoba pretražuje stan i traži novac i nakit iz stana, ili kroz otključana vrata uđe u stan treća osoba koja takođe krade novac ili nakit.

Drugi način - prevarant se lažno telefonom predstavi kao zaposleni u banci, uveravajući žrtvu da su se pojavile lažne novčanice ili da im je istekao rok, i da će doći na njihovu adresu kako bi preuzeli novac, koji će im nakon provere i vratiti. Ukoliko potencijalna žrtva odbije posetu "bankara", onda oni prete zvanjem policije, privođenjem i pretragom stana.

Treći način - prevaranti se lažno telefonom predstavljaju žrtvi kao policijski službenici koji su pronašli počinioca krivičnog dela, i navodi da će doći na njihovu adresu po otiske prstiju na novčanicama i nakitu koje imaju u svom domu. Kada na adresu dođe lažni policijski službenik, žrtva joj lakoverno predaje novčanice i nakit.

Četvrti način - prevaranti se žrtvama telefonom predstavljaju kao radnici Poreske uprave, i uveravaju ih da su dobili povraćaj novca, koji će im biti isplaćen tek kada uplate određeni iznos. Tada na adresu dolazi lažni poreski radnik a žrtva predaje novac.

Policija savetuje žrtve da uvek budu sumnjičavi i nazovu policiju na broj 192.

- Napominjemo da zaposleni u bankama, zavodu za zdravstveno osiguranje, porezni i policijski službenici ne dolaze na adrese stanovanja i ne menjaju novac radi isteka, ne obavljaju povraćaj poreza, a policijski službenici ne dolaze na adrese stanovanja radi uzimanja otisaka prstiju s novčanica ili nakita. U slučaju da policijski službenici dođu na adresu stanovanja, predstavljaju se službenom značkom i za sva postupanja izdaju dokument odnosno potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta - navodi se u upozorenju policije i dodaje.

- Takođe, apelujemo na osobe koje se brinu o starijima koji žive sami u stanu ili kući, da im daju jasna upozorenja da ne puštaju u svoj dom nikakve službene osobe radi besplatne masaže, provere novca, povraćaja poreza ili uzimanja otisaka prstiju s novčanica ili nakita.

(Telegraf.rs / Jutarnji. hr)