Strašna bolest dece širi se Srbijom: Sve je više obolelih, a jedna važna stvar može da im spase život!

Najstrašnije je to što deca ne izlaze napolje, ne trče po parkovima, čak se sve ređe bave sportom

Kriva kičma, ravna stopala, slab vid i nerazuman govor, najčešći su deformiteti predškolaca koji se ovih dana upisuju u prvi razred. Pedijatri upozoravaju da zdravstveni problemi koji su do pre nekoliko godina pogađali osnovce, sada pogađaju mališane koji se tek spremaju za polazak u školu.

Evo kako da zamenite lekara ako ne želite da leči vaše dete

U HRVATSKOJ HITNO TRAŽE PEDIJATRE I GINEKOLOGE: Da li će srpski lekari da se prijave na konkurs?

Alarmantan podatak analize novosadskog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja pokazuje da svako peto dete u Srbiji ima neki deformitet kičme. Ono što dodatno uznemirava je činjenica da je među tom decom sve više predškolaca.

- Strašno je da deca u današnje vreme ne izlaze napolje, ne trče po parkovima, slabo se kreću, ne idu ni na jedan sport, pa se kod najmlađih javljaju problemi koji su se ranije javljali tek od sedme godine deteta. Deca od pet ili šest godina koja dolaze na sistematske preglede, imaju krivu kičmu i ravna stopala. To je upravo posledica nekretanja i načina života dece i njihovih roditelja - kaže za Srpski Telegraf dr Radmila Kosić, pedijatar.

Ona, zbog toga apeluje na roditelje da decu svake godine vode na sistematski pregled, a ne tek pred upis u školu.

- Kod logopeda treba da idu sa dve do četiri godine. Ipak, mnogi roditelji ne vode decu na preglede, a i oni koji ih odvedu, ne pridržavaju se saveta lekara. Takođe, mnogi pregled vida rade tek sa šest godina, kada je već kasno lečiti vid - smatra doktorka Kosić.

Stručnjaci kažu da korekcija najblažeg oblika deformiteta traje od dva do šest meseci, svakodnevno.

SAVETI RODITELJIMA:

- Do sedme godine dete mora da trenira simetrične sportove, poput karatea ili aikida, kako bi razvijalo obe strane tela;

- Tenis i košarka se ne preporučuju do sedme godine;

- Izvodite decu što više napolje;

- Deca moraju da trče i da se igraju, da se što više kreću;

- Maksimum pola sata dnevno dete može da provede ispred bilo kakvog monitora;

- Pratite ponašanje i razvoj deteta, i pri bilo kojim promenama, odmah idite na pregled.

Obratite pažnju kako bi naša deca bila zdrava - ukinite im kompjutere, tablete, mobilne telefone i ostale gedžete ukoliko ih koriste više od pola sata dnevno i izvedite ih u park. Samo malo više kretanja i bavljenja decom od njih pravi bolje i zdravije ljude!

(Telegraf.rs / Srpski Telegraf)