DINKIĆ I LJAJIĆ PRETE: Cene ne rastu zbog PDV-a, obračunaćemo se sa trgovcima koji "vaćare"!

"Stvarni uticaj povećanja PDV-a na cene robe široke potrošnje je svega 1,7 odsto. Svi koji su povećali cene za veći iznos - vaćare", prokomentarisao najnovija poskupljenja Mlađan Dinkić

Prve dane oktobra obeležila su poskupljenja velikog broja namirnica koje su trgovci pravdali povećanjem PDV-a, skrivajući tako činjenicu da su zapravo zloupotrebili situaciju da bi neopravdano povećali cene od 10 do 15 procenata! Ministar trgovine Rasim Ljajić je zapretio da će se obračunati sa ovakvim trgovcima i cene, koje su neopravdano skočile, vratiti na prethodni nivo.

- Razloga za ovolika poskupljenja stvarno nema - rekao je on i najavio da će država preduzeti mere da spreči cenovni udar na nekoliko načina - intervencijom iz robnih rezrevi, pojačanim radom tržišne inspekcije i odlukom, moguće već na prvoj narednoj sednici vlade, o intervenom uvozu ulja i šećera kako bi sprečili poremećaji na tržištu.

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić takođe je osudio poskupljenje cena prehrambenih proizvoda. On je na svom Tviter profilu, gde je komentarisao povećanje prehrambenih proizvoda, optužio trgovce da  "vaćare" kupce.

- PDV na hranu nije povećan, a poskupela je. Isto važi i za grejanje, gradski prevoz... Stvarni uticaj povećanja PDV na cene robe široke potrošnje je svega 1,7 odsto. Svi koji su povećali cene za veći iznos - "vaćare"... Matematika je prosta. Podeliš 120 sa 118 i vidiš koliko je trebalo da poskupi roba čija je cena bez PDV-a 100 dinara. To je oko 1,7 procenata. A mleko i druga hrana je poskupela, bez obzira što PDV nije uopšte menjan i ostao je 8 odsto - napisao je Dinkić.

U Ministarstvu trgovine i usluga apeluju na građane da prijave tržišnoj inspekciji sva povećanja cena osnovnih namirnica.

- Ministarstvo ne može potpuno da zaustavi poskupljenja jer se cene regulišu na tržištu, ali je u uslovima velike cenovne nestabilnosti prinuđena da zaštiti najugroženije slojeve stanovništva. Ukoliko neko primeti cenu hleba veću od 48,5 dinara i 142 dinara za litar ulja, neka slobodno obavesti inspekciju koja mora da reaguje na takve slučajeve - saopštavaju iz ove institucije.

Međutim, uprkos najavama ministra, u Tržišnoj inspekciji nam je potvrđeno da nisu imali prijave zbog nedozvoljenog povećanja cena.

- Zbog povećanja cena i mogućih zloupotreba, ekipe inspekcije su od jutros na terenu, intenzivnije kontrolišu trgovine i većih kršenja propisa nije bilo. Inače, od jutros nismo dobili prijave građana na zloupotrebe u formiranju cena osnovnih životnih namirnica - rečeno nam je u Tržišnoj inspekciji.