Na kupovinu preko PayPala do 50 evra plaća se PDV

U Poreskoj upravi navode da sve poštanske pošiljke iz inostranstva, ako se poštuju evropske direktive, nemaju obračunati inostrani PDV. Prilikom ulaska te pošiljke u Srbiju, plaća se uvozni PDV

Kupovina preko PayPala do 50 evra nije oslobođena poreza, kako je u prvi mah saopšteno građanima, već se na nju plaća PDV, saznaje Telegraf u Upravi carina!

Na to su nam skrenuli pažnju čitaoci koje je, nakon poručene robe iz inostranstva, sačekalo obaveštenje da moraju da plate carinu.

- Poručio sam stvari iz Kine, bez dodatnog plaćanja poštarine. Robu sam preuzeo u pošti u Savskoj, gde je i carinarnica za pakete u Beogradu. Upravo sam tu čuo da na poručenu robu iz inostranstva ne plaćam carinu, već PDV. Na robu koja je koštala 26 dolara, morao sam da platim 510 dinara zbog PDV-a. Potom su mi tražili još 110 dinara. Za troškove carinjenja dao sam 66 dinara. Pošto sam naveo da želim da mi roba stigne na adresu institucije u kojoj radim, za obaveštenje da mi je roba stigla u poštu, platio sam 44 dinara - kaže B. Acković.

Slično je prošao i J. Novaković koji je naručio sijalice od 20 dolara.

- Stiglo mi je obaveštenje da moram da se javim u carinarnicu i platim 340 dinara. Nije mi jasno šta sada plaćam kada su nadležni na sva zvona objavljivali da se neće cariniti kupovina preko PayPala do 50 evra - dodaje J. Novaković.

- Da li je ta pošiljka naručena mejlom ili telefonom, nebitno je. Sve poštanske pošiljke iz inostranstva, ako se poštuju evropske direktive, nemaju obračunati inostrani PDV. Prilikom ulaska te pošiljke u zemlju, vi plaćate uvozni PDV, kao i svaki drugi poreski obveznik. Prilikom ulaska robe preko carinskog terminala u Srbiju, zvaničan organ ovlasćen da naplaćuje uvozni PDV je Uprava carina. Da li je PDV uračunat u cenu robe, što bi bilo suprotno propisima EU, ili je konkretna zemlja ispoštovala propise EU i oslobodila od PDV-a otpremanje robe iz svoje zemlje, zavisi od same države iz koje se naručuje neki proizvod - kažu u Poreskoj upravi.

(N. Sekulić)