Na Spomen groblju oslobodilaca Beograda obeleženo 80 godina od pobede nad fašizmom
Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, 9. maj 1945. godine, obeležen je danas, između ostalog i centranom državnom ceremonijom na Spomen groblju oslobodilaca Beograda.
Vence su položili predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski, kao i ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u ime grada Beograda članica gradskog veća Violeta Filip, predstavnici ambasada Belorusije, Azerbejdžana, Kazahtana, Jermenije i Gruzije, delegacije SUBNOR-a Srbije, SUBNOR-a Beograda, Besmrtnog Puka, udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i brojni građani.
Učesnici ceremonije su položili crvene ruže kod spomenika “Večna vatra”, a zatim i vence kod spomenika Crvenoarmejcu, koji se nalazi u okviru parkovskog kompleksa ovog groblja. Visoki zvaničnici su svoje utiske upisali u spomen-knjigu, nakon čega je usledio marš Besmrtnog puka. Besmrtni puk je međunarodni pokret nastao u Rusiji sa ciljem čuvanja sećanja na generacije iz koje su izgubile živote u toku Drugog Svetskog rata. Učesnici marša na Dan pobede šetaju ulicama gradova noseći fotografije svojih predaka - veterana vojske i mornarice, partizana, boraca pokreta otpora, zatočenika koncentracionih logora.
Drugi svetski rat u Evropi okončan je 9. maja 1945. godine, kapitulacijom nacističke Nemačke. U Berlinu je nešto posle ponoći 8. maja, odnosno prvih minuta 9. maja 1945. godine, Nemačka potpisala bezuslovnu kapitulaciju. Sa nemačke strane potpisnik je bio feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder. Ovim je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi. U ovom ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, učestvovala je 61 država i oko 110 miliona vojnika. Procene govore o 50 do 80 miliona poginulih, od čega su 38 i 55 miliona bili civili.
Spomen - groblje oslobodilaca Beograda predstavlja zasebnu arhitektonsko-urbanističku celinu, koja je izgrađena je po projektima arhitekata Branka Bona i Aleksandra Krstića. U dnu parkovskog kompleksa spomen-groblja, postavljena je skulptura crvenoarmejca - rad vajara Antuna Augustinčića. Na groblju je sahranjeno 2.953 boraca Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije i 976 boraca Crvene Armije, poginulih tokom „Beogradske operacije". Skulptura Partizana na pristupnom platou groblja je rad vajara Radete Stankovića.
(Telegraf.rs/PR)