Slavni američki fotograf došao u Srbiju samo zbog jedne zgrade! Stranci odmah upitali: "Gde se ovo nalazi?"
Let avionom i 6 sati vožnje autobusom, Luisu Džonsu fotografu iz Velike Britanije, nisu teško pali samo zbog jedne građevine koju je želeo da fotografiše baš u Beogradu. On se posebno proslavio na Instagramu prikazujući svoja putuje svetom, ali i oštrim okom za fascinantne prizore i fotografije koje deli. Zgrada koja ga je opčinila u našoj prestonici dobro je poznata svima kao Zapadna kapija Beograda - Geneks kula.
Luis nije krio svoje oduševljenje Beogradom, a za naš narod imao je posebno lepe reči.
- Avionski let i 6 sati vožnje autobusom, samo da vidim ovu zgradu? DA, ali reći ću vam šta, Beograd me je izuzetno iznenadio i postao jedan od mojih omiljenih gradova koje sam posetio. Bio sam oduševljen koliko su svi bili ljubazni, koliko je grad delovao umetnički i, naravno, arhitekturom - istakao je poznati fotograf.
On je ovu građevinu fotografisao iz mnogih uglova, a onda su počeli da se nižu komentari ljudi koji su ostali zatečeni fotografijama, a među prvima je bio "Gde se ovo nalazi?".
Mnogi Beograđani su slavnom fotografu poželeli dobrodošlicu, a Luis je uzvratio: "Voleo sam vreme koje sam proveo ovde, nadam se da ću se uskoro vratiti!".
Geneks kula jedna je od najprepoznatljivijih zdanja u Beogradu i primer brutalističke arhitekture. Evo nekoliko zanimljivosti o njoj:
Kula je izgrađena između 1977. i 1980. godine, a projektovao ju je arhitekta Mihajlo Mitrović.
Ona se sastoji iz dve spojene kule - stambene i poslovne - koje su povezane betonskim mostom na vrhu, što je čini jedinstvenom.
Visoka je 117 metara i dugo je bila najviša zgrada u bivšoj Jugoslaviji, a danas je i dalje među najvišima u Srbiji.
Na samom vrhu bio je predviđen rotirajući restoran, koji se nikada nije potpuno realizovao. Mehanizam je postavljen, ali nikad nije proradio.
Ime je dobila po firmi Generalexport (Geneks), koja je bila investitor izgradnje i jedna od najmoćnijih jugoslovenskih firmi u to vreme.
Danas je Geneks kula ikona brutalizma, često spominjana u stranim arhitektonskim krugovima i medijima, posebno među ljubiteljima postmodernističke i brutalističke arhitekture.
Kako je pozicionirana je uz autoput E-75, pa je i simbolično zamišljena kao kapija grada za one koji dolaze iz pravca Zagreba, odnosno iz Zapadne Evrope.
(Telegraf.rs)