Da li ste primetili da je meso poskupelo?

Svinjetina i junetina su poskupeli do 15 odsto, a razlozi su brojni

Potpuno iznenađeni ostali su ovih dana kupci kada su shvatili da će odsada za svoj ručak morati da izdvoje koji dinar više. Meso je u prodavnicama poskupelo i d0 15 odsto, a zbog loših vremenskih uslova i katastrofalne štete koju je nevreme nanelo širom Srbije, prodavci kažu da bi cene mogle još da rastu.

Mate je vegetarijanac, i sada je odlučio da otkrije strašne brojke o jedenju mesa - međutim, koliko su one tačne?

Cene su, nezvanično kažu prodavci, podigli proizvođači mesa, kako za junetinu, tako i za svinjetinu.

Junetina je, kažu analitičari, skuplja zbog većeg izvoza, dok su kod svinjetine u pitanju drugi razlozi.

- Zimus i prošle jeseni je došlo do klanja genetskog potencijala krmača, tako da sada, posle pet, šest meseci kada treba da se prase, nemamo dovoljan broj za prašenje. Kad je nečega manje, cena je automatski skočila i kod žive stoke, a i u mesarama za nekih 10 do 15 odsto, jer se nedostatak kompenzuje enormno velikim uvozom - kaže za N1 Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.

Slično tvrde i oni koji se proizvodnjom i preradom mesa bave.

- Zbog nestašica svinja na domaćem tržištu, cena u maloprodaji povećana je za 30-ak dinara. Prodavcima se ne isplati uvoz, jer nas svinjetina iz Hrvatske, odakle dolazi najviše tovljenika, košta 175 dinara po kilogramu. S druge strane, u Srbiji je u poslednje vreme povećana potrošnja svinjetine zbog rasta standarda i imamo nedovoljno tovljenika u odnosu na tražnju - rekao je Petar Matijević za ovu televiziju.

Stručnjaci inače upozoravaju da je srpski stočni fond već odavno  opao i da to predstavlja stalni rizik za stabilnost na tržištu.

Proizvođači mesa dodaju da je moguće da će cene mesa nastaviti da rastu, jer su skorašnje vremenske prilike nanele štetu stočarima, a kolika je ona, tek ćemo videti.

VIDEO: Upotreba antibiotika za proizvodnju mesa, preti velikom smrtnošću ljudi

(Telegraf.rs)