Na Jadranu ponovno uočen proždrljiv i za ljude opasan morski predator: Može da izazove i paralizu

Vatreni crv od opasnosti se brani - otrovom

Foto: Pixabay/MartinStr

Vatreni crvi vratili su se na Jadran. Nakon što su se ova neobična morska bića pojavila prošle godine, ponovo su uočena na nekim dalmatinskim ostrvima, i to ne baš u malom broju, kako javljaju dalmatinski internet portali.

Pre godinu dana priča o crvu koji teroriše kupače krenula je iz Rogoznice. Oglasili su se naučnici koji su napomenuli da su vatreni crvi opasni i za čoveka i za druge stanovnike mora, poput morskih zvezda, prenosi Večernji.hr.

Opisan je kao šaren, otrovan i proždrljiv, a zove se “vatreni” zbog svoje crvene boje, koja se preliva. Prepoznatljiv je i po belim čupercima koji mu krase telo, a dugačak je do 30 centimetara.

Na sebi ima tanke četine (iglice) koje ispuštaju toksine zbog kojih je njegov dodir bolan.

Uzrok globalno zagrevanje

Uzrok je, treba li posebno naglašavati, globalno zagrevanje. O ovom se morskom predatoru u domaćim enciklopedijama može pronaći malo.

Najčešće je dugačak 5-10 centimetara. Telo ove zanimljive životinje čine brojni i gotovo istovetni kolutići, kojih može biti i do 100. Ti su kolutići plavo-sivo-ružičasti i međusobno su vidljivo odvojeni tankom svetložutom linijom.

Na bokovima su vidljive crvene ili smeđe škrge. Dalje se u opisu ovog morskog bića opisuje da mu ispod škrga iz segmenata izbijaju bele hitinske četine koje su obično spuštene prema dole.

Foto: Pixabay/macg

Oseti li da je u opasnosti, crv četine širi i podiže prema gore u odbrambeni položaj. Četine su vrlo tanke, čvrste poput iglica i na sebi nose otrov. Vrhovi lako pucaju te otrov prodire u tkivo grabežljivca ili neopreznog ronioca.

Otrov izaziva jaku iritaciju, javljaju se crvenilo i dugotrajan svrab, a otud i ime ove vrste. Kod osetljivijih ljudi može čak nastati kratkotrajna paraliza dela tela.

Treba što pre ukloniti eventualno zaostale četine lepljivom trakom, rukavicom ili krpom i ubodeno mesto isprati hladnom morskom vodom.

Posle toga na mesto uboda treba staviti obloge od alkohola i namazati ga nekom od antihistaminskih masti. Ako su simptomi teži, treba potražiti lekarsku pomoć.

Hrani se i strvinama

Ovu vrstu nalazimo u Atlantiku i Sredozemlju. U toplijim morima živi na koralnim grebenima i hrani se koralima.

Kod nas živi na kamenom dnu, katkad muljevitom, ili u livadama cjetnicama. Hrani se sitnim organizmima poput korala, rakova, ali je i strvinar pa se hrani uginulim ostacima riba i drugih organizama.

Čest je na mestima na kojima ribari odbacuju nekvalitetan i neželjen ulov. U doba razmnožavanja ženke vatrenog crva dolaze u plićak i počinju da emituju zelenkasto-fosforescentni sjaj. To privlači mužjake koji odgovaraju na isti način.

Kad se nađu zajedno, izlučuju polne stanice te nastaje oplodnja, piše na Prirodi Hrvatske.

Video: Dron usnimio zastrašujuću scenu: Mladići surfovali, nisu ni znali da ih merka bela ajkula

(Telegraf.rs)