Alarmantne prognoze za Hrvatsku: Iz ovog užasa nema povratka, a tek Bosnu šta čeka...
Demografska kriza u Hrvatskoj poprima dramatične razmere.
Prema procenama Ujedinjenih nacija, do kraja 21. veka broj stanovnika Hrvatske mogao bi da opadne sa nešto više od 3,8 miliona na manje od 2 miliona. To bi značilo da će se Hrvatska praktično prepoloviti – gubitak koji preti ne samo privredi, već i samoj održivosti države, piše Dnevno.hr.
Glavni uzroci ovakvog pada navodno su negativan prirodni priraštaj, iseljavanje radno sposobnog stanovništva i izrazito stara demografska struktura. Hrvatska već sada ima više penzionera nego radnika, a škole i porodilišta zatvaraju se brže nego ikada.
Iako ovaj fenomen pogađa ceo Balkan, Hrvatska je među najpogođenijima. Iz godine u godinu beleži se pad broja novorođenih i porast iseljenih, pre svega mladih i visokoobrazovanih. Najčešće destinacije su Nemačka, Irska i Austrija.
Radi poređenja, dok se očekuje da će Bosna i Hercegovina pasti sa tri miliona na tek oko milion i po stanovnika do 2100. godine, Slovenija će, iako takođe u padu, ostati demografski stabilnija – i prvi put imati više stanovnika od BiH.
U Hrvatskoj se posledice već osećaju. Cele regije, naročito u Slavoniji, Lici i Dalmatinskoj zagori, gotovo su ispražnjene. Nekadašnja sela danas su bez mladih, a opštine i gradovi sve teže održavaju osnovne usluge.
"Demografske mere" traju godinama
Vlada Hrvatske pokušava raznim podsticajima – novčanim nagradama za rođenje dece, subvencijama za mlade porodice i projektima za povratak iseljenika – ali rezultati su i dalje daleko od neophodnog preokreta.
Demografi upozoravaju da će, ukoliko se ovaj trend ne zaustavi, Hrvatska ući u fazu demografske spirale iz koje više nema povratka. Manje ljudi znači manju potrošnju, slabiju radnu snagu, manji BDP i manje doprinosa za penzije.
Poseban izazov predstavlja i prazna teritorija – ruralna područja već sada propadaju, a očekuje se da će cele regije ostati bez ijednog stalnog stanovnika.
Za razliku od Hrvatske, Slovenija sprovodi sistematičniju politiku demografske obnove – od zapošljavanja stranih radnika do aktivne migracione politike, uz znatno manji intenzitet iseljavanja.
Kao u vreme Prvog svetskog rata
Ako se ovakvi trendovi nastave, Hrvatska će za nekoliko decenija imati isti broj stanovnika kao i pre Prvog svetskog rata – uprkos tehnološkom napretku i članstvu u Evropskoj uniji.
Ono što posebno zabrinjava jeste pasivnost politike i šire javnosti – uprkos brojnim upozorenjima, nacionalna strategija demografske revitalizacije i dalje ostaje više deklarativna nego konkretna.
Ne radi se samo o brojkama. Radi se o opstanku zajednica, jezika, kulture i načina života. Ako Hrvatska želi budućnost – mora da deluje odmah, zaključuje Dnevno.hr.
(Telegraf.rs)