"Kanalizacija vraća izmet do stanova, niko ništa ne preduzima" Strašne slike iz Dobrinje, ovako se bolest širi

Vreme čitanja: oko 2 min.

Na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu lečeno je više od deset pacijenata sa simptomima koji ukazuju na leptospirozu, koju prenose glodari. Federalni mediji objavili su da se veruje da je zaraza potekla sa Dobrinje, a kao glavni uzrok se ističu nečistoća i neobavljena deratizacija, zbog čega su se glodari namnožili i postali glavni uzročnici i prenosioci zaraze.

Nakon informacije o epidemiji leptospiroze koja hara Sarajevom, portalu Raport javili su se čitaoci sa Dobrinje, iz ulice Salke Lagumdžije, koji su poslali i uznemirujuće fotografije.

"Čitav podrum bude prekriven izmetom i smradom. Sa problemom smo upoznali sve institucije – Sarajevo stan, VIK, Opštinu Novi Grad. I niko ništa nije uradio. Mi smo pokrenuli svoj projekat, da kupimo i postavimo nove cevi – ali nam to ne dozvoljavaju", navode oni.

Na fotografijama se vidi da kanalizacija vraća izmet čak do stanova, pišu Nezavisne.

Portal Klix takođe prenosi da su se pacijenti sa simptomima koji ukazuju na leptospirozu poslednjih dana javljali na Infektivnu kliniku Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), a prvi slučajevi zabeleženi su u sarajevskoj opštini Novi Grad. Tačnije, u naselju Dobrinja, a navodno se bolest proširila putem vode.

Doktorka Riada Blažević, specijalista urgentne medicine, pojasnila je da su se u Hitnu pomoć Kantona Sarajevo javljali pacijenti sa simptomima leptospiroze u poslednjih 15 dana. U ovom periodu, kako navodi, inače se javljaju pacijenti sa simptomima virusnih infekcija. Teško je na početku razlikovati da li je u pitanju virusna ili bakterijska infekcija jer su simptomi veoma slični. Najsigurnija potvrda je laboratorijska dijagnostika.

"Lično sam imala pacijenta sa područja Novog Grada, mlađeg muškarca, koji je došao sa simptomima opšteg infektivnog sindroma – povišena temperatura, groznica, osećaj slabosti koji ranije nije imao, dijareja, povraćanje, crvenilo očiju", rekla je Blažević.

To je sve trajalo sedam dana, a pacijent je upućen na laboratorijsku dijagnostiku, gde su parametri upale bili blago povišeni, ali su jetreni enzimi bili značajno povišeni – tri puta veći od normalnih vrednosti.

Higijena kao prevencija i preporuka

Prevencija je najbolja preporuka – održavanje higijene ne samo u kući, već i u zatvorenim prostorima, kontejnerima, kao i adekvatno pranje hrane, voća i povrća...

Blažević objašnjava da su simptomi leptospiroze povišena temperatura, neobjašnjiva slabost, dijareja, povraćanje – i sve što traje duže od tri dana zahteva odlazak lekaru.

"Uzročnik leptospiroze je bakterija koja se najčešće nalazi u urinu glodara, mada mogu biti zaraženi i svinje, psi i neke druge životinje. Osoba se zarazi direktnim kontaktom sa zaraženim urinom, preko oštećene kože i sluzokože. S obzirom na to da se ta bakterija nalazi u vodama u kojima se glodari kupaju i uriniraju, moguće je zaraziti se i udisanjem isparenja ili kupanjem u zaraženim stajaćim vodama. Ne prenosi se sa čoveka na čoveka", objasnila je ona.

(Telegraf.rs)