Priština igra utakmicu u kojoj menja pravila na pola meča: Ima li Srbija dobronamerne sagovornike za Kosovo?

- Predstavnici kosovskih institucija nemaju dovoljno sluha da razumeju duh vremena u kome se nalazimo - izjavio je Branko Ružić

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić kaže da Srbija teži da kroz dijalog dođe do održivog rešenja za Kosovo, ali da za to nema dovoljno dobronamerne sagovornike sa druge strane.

Trampov čovek za Srbiju se posle Vučića čuo i sa Tačijem: Ovo su detalji razgovora

On je naglasio da sagovornici sa druge strane, predstavnici kosovskih institucija, nemaju dovoljno sluha da razumeju duh vremena u kome se nalazimo.

- Kaže se da je za tango potrebno dvoje, ovde je za dogovor potrebno troje. Imate i EU, a sada spominje i SAD. To vam je kao da imate fudbalsku utakmicu u kojoj se menjaju pravila na pola meča - rekao je Ružić za TV Prva.

On je dodao da je teško razuumeti da se postavi jedan format razgovora i dijaloga i da se on inovira u samom toku i da pri tom jedna od strana u dijalogu ne ispunjava dogovoreno.

Komentarišući izjavu američkog ambasadora da očekuje da pitanje Kosova bude razrešeno do kraja godine Ružić je rekao da ne treba to pitanje rešavati brzopleto, ali da postoji potreba da se relativno brzo razveže kosovski "Gordijski čvor".

- Ne vidim razlog da se to ne uradi. Mislim da predsednik države pokazuje dobru volju i ukazuje šta može da usledi nakon 10, 15, 20 godina. Važno je da sagledamo sve te putokaze i najvažnije je postići kompromis - naglasio je Ružić.

Upitan da li će se menjati Ustav on je rekao da "ima odredbi koje više nisu uvremenjene".

- Ne govorim o preambuli Ustava, pošto svi, kada kažete promena Ustava, misle na preambulu - naglasio je Ružić.

Na pitanje da li će se menjati preambula Ustava, on kaže "da to pitanje zvanično nije otvoreno" i ukoliko dođe do promene Ustava menjaće se i neke druge odredbe.

USVAJANJE 14 ZAKONA NAJVEĆI USPEH MINISTARSTVA

Resorni ministar je naglasio kako je najveći uspeh Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave u prethodnih godinu dana usvajanje 14 zakona i istakao važnost Zakona o e-upravi, za koji kaže da ide u korak sa digitalizacijom.

- To nije tehničko-tehnološki proces, nego društveni proces. Uspeli smo da sve matične knjige provedemo u elektronski oblik. Oko 30 miliona podataka su prevedeni u elektronski oblik - rekao je on.

Ružić je rekao da nema potrebe da se građani maltretiraju tako što će da uzimaju izvode iz matičnih knjiga, venčanih, umrlih... i najavio da će i državljanstvo do kraja godine biti u elektronskom obliku.

Takođe, ministar je istakao da je važno omogućiti da izvod iz matične knjige građani mogu da izvade bilo gde, ne samo u mestu rođenja.

Upitan šta se dešava sa najsiromašnijim lokalnim samoupravama, Ružić je odgovorio da je evidentan trend infrastrukturnih projekata urađenih na jugu zemlje i dodao da je Niš sada postao infrastrukturno čvorište, privredni i univerzitetski centar.

Ministarstvo je, istakao je, fokus stavilo na opštine koje su nerazvijene, kako bi imale "neko svetlo na kraju tunela".

(Telegraf.rs/Tanjug)